środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Nauka > Konferencja w kuratorium. Dużo będzie się działo w oświacie

Konferencja w kuratorium. Dużo będzie się działo w oświacie

Konferencja w kuratorium. Dużo będzie się działo w oświacie
Data publikacji: 2018-09-07 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 1893 349969

Nowe zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, wzmocnienie finansowania szkół, zmiany w awansie, zatrudnianiu i doskonaleniu nauczycieli oraz więcej nowoczesnych technologii na lekcjach. Piątkowa konferencja prasowa w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty pokazała, że w tym roku szkolnym będzie się dużo działo.

Na zmiany będące skutkiem wdrażania reformy edukacji i nowych programów, nakładają się wydarzenia związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które w szkołach już trwają, a ich punkt kulminacyjny przypadnie na listopad. Dwie sprawy wizytatorzy kuratorium wzięli pod swoją szczególną pieczę: problem dzieci niepełnosprawnych w edukacji włączającej oraz rekrutację do szkół ponadpodstawowych absolwentów po szkołach podstawowych i gimnazjach. W poniedziałki do godz. 17 oraz podczas codziennej pracy kuratorium można kierować zapytania  w sprawie uczniów niepełnosprawnych do Hanny Markowskiej, st. wizytator ds. szkolnictwa specjalnego. W sprawie rekrutacji do szkół średnich i branżowych udzielane są informacje telefonicznie i mailowo. Osobą odpowiedzialną jest Katarzyna Parszewska, st. wizytator ds. rekrutacji.

- Dla rodziców uczniów oraz nauczycieli odbywają się już w kuratorium specjalne dyżury -  powiedziała zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. - Ten rok będzie specyficzny. Chcemy rodziców uspokoić; na pewno będziemy pomagali, informowali, jakie kroki należy podjąć, aby dziecko trafiło do wymarzonej szkoły.

Jerzy Sołtysiak, wicekurator zachodniopomorskiej oświaty przyznał, że obecny rok szkolny jest kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej w klasach drugich, piątych i ósmych, co będzie przez nas szczególnie monitorowane.  - Ważną sprawą są zmiany w rozwoju struktury szkolnictwa branżowego oraz sieci doradztwa metodycznego. Obecnie na terenie województwa zachodniopomorskiego jest ponad 800 doradców metodycznych. Niebawem ich liczba wzrośnie o sporo ponad stu - dodał.

Jednym  z elementów doskonalenia nauczycielskiego warsztatu mają być zajęcia w szkole ćwiczeń. W Szczecinie są nimi VI LO, I LO i SP53. Jak podkreślił wicekurator Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia dodatkowe finansowanie zadań związanych z wprowadzaniem reformy i dostosowanie szkół, z czego nie wszystkie gminy w pełni korzystają. Na tzw. działania dostosowawcze na br. MEN przeznaczył 148 mln zł, na kolejne dwa lata będzie w sumie dodatkowo 243 mln zł. W ub. r. samorządy otrzymały w subwencji oświatowej 313 mln zł.  Ponadto subwencja dla samorządów wzrosła o ok. 1,2 mld zł

Duże zmiany dosięgną nauczycieli. Nowe zapisy w Karcie Nauczyciela zwiększają czas awansu zawodowego nauczycieli z 10 do 14 lat, głównie z powodu wydłużenia pracy na najniższym stopniu - nauczyciela stażysty. Ponadto każdy nauczyciel będzie obowiązkowo poddawany ocenie co trzy lata, a nauczyciele dyplomowani, którzy uzyskają ocenę wyróżniającą otrzymają dodatek motywacyjny w wysokości: od 2020 r. - ok. 95 zł, od 2021 r. - ok. 190 zł, od 2022 r. - 500 zł.

- Wszyscy nauczyciele będą zatrudniani na umowę o pracę, co jest korzystne, gdyż otrzymają wyższe wynagrodzenie, prawo do nagrody jubileuszowej oraz wyższą emeryturę - wymieniał Jerzy Sołtysiak.

Dodał, że ofert pracy dla nauczycieli nie brakuje. W sierpniu w bazie kuratorium było ich 416, obecnie jest 177.

- Jednocześnie realizowany jest program Ministerstwa Cyfryzacji Ogólnopolska Sieć Edukacyjna Aktywna Tablica, chodzi o to aby do wszystkich szkół został wprowadzony szerokopasmowy internet: 100 megabitów na sekundę, by na lekcji można było prowadzić zajęcia bez problemów, nie tylko szybko i szeroko, ale również bezpiecznie - wyjaśnił wicekurator. - Obecnie z szerokopasmowego internetu korzysta 10 proc. szkół. Zależy nam na tym by były to nie tylko tablice multimedialne, ale też monitory dotykowe, projektory, aby lekcje były atrakcyjne dla uczniów.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu (od lewej): Kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, wicekurator Jerzy Sołtysiak.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie