poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej

Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej

Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej
Data publikacji: 2018-09-06 21:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-08 22:16
Wywietleń: 1385 349727

PO złożyła w czwartek w Sejmie wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji narodowej. Zzarzuca jej m.in. niszczenie systemu szkolnictwa oraz "wprowadzanie chaosu" do szkół. Wniosek PO da okazję do prezentacji dobrze przeprowadzonej reformy - oceniła Zalewska.

Posłowie PO chcą, aby wniosek o wotum nieufności został rozstrzygnięty na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12-14 września).

Rafał Grupiński (PO) powiedział na konferencji w Sejmie, że wniosek o wyrażenie wotum nieufności szefowej MEN jest "jednym z elementów rozliczania" Zalewskiej, która - jak stwierdził - musi odpowiedzieć za "bałagan i chaos" w polskich szkołach.

Również zdaniem Moniki Wielichowskiej (PO), Zalewska "wprowadza do polskich szkół chaos" oraz działa na szkodę dzieci, nauczycieli i rodziców. Według niej, szefowa MEN "pozbawiona jest zaufania publicznego".

Posłanka Marzena Okła–Drewnowicz (PO) stwierdziła, że obecnie obraz szkół w Polsce jest "tragiczny".

- Zalewska niszczy dalej polską edukację, niszczy nasze dzieci i niszczy ich marzenia - mówiła posłanka PO. Według niej, "ukarania" szefowej MEN oczekują m.in. rodzice.

Z kolei według posłanki PO Kingi Gajewskiej, "jednym z większych grzechów" Zalewskiej jest to, w jaki sposób traktuje dzieci z niepełnosprawnością.

- Minister Zalewska postanowiła zamknąć dzieci niepełnosprawne w domach. (...) Minister musi zmienić rozporządzenie, musi wpuścić dzieci z niepełnosprawnościami do szkół - dodała.

W ubiegłym tygodniu ponad sto osób demonstrowało przed MEN wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, którzy chcą doprecyzowania zapisów rozporządzeń ministra edukacji narodowej z 9 i 28 sierpnia 2017 roku, tak by zagwarantowały uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, realizację nauczania indywidualnego w szkole. Według nich, nowe przepisy spowodowały, że uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego będą się uczyli w domu, a nie jak dotąd, gdy część zajęć odbywali w szkołach.

Odnosząc się do złożonej przez rodziców petycji, MEN napisał w komentarzu przesłanym PAP, że "niepełnosprawność nie jest wskazaniem do kierowania ucznia na indywidualne nauczanie".

- Uczeń z niepełnosprawnością ma się uczyć w szkole ze swoimi rówieśnikami, a nie tak jak dotychczas w odrębnym, wyizolowanym pomieszczeniu w szkole. Szkoła ma to zapewnić. To obowiązek dyrektora. Co jest istotne, rodzice mają wpływ na ustalenie procesu edukacyjnego swojego dziecka. Gwarantujemy im to prawem - podkreślono.

* * *

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowie wotum nieufności. Wniosek w takiej sprawie może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Wniosek taki może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

(pap)

Fot. Twitter

Komentarze

AK
Jej najlepiej wychodzi szczęko-wytrzeszcz.
2018-09-08 22:00:17
Jarun
Czego wymagać od polonistki z prowincjonalnej szkoły? "Caryca edukacji"?! :-) :-) Mierna, bierna - za to wierna prezesowi i partii!
2018-09-08 10:29:56
trohan
Ty od pisania PO, pamiętaj o "wizycie" u psychiatry. Słyszysz PO-myleńcu?!
2018-09-08 09:33:02
A z jakiej racji...
PO-stkomunisci z ta swoja mala % garstka, wypowiadaja sie... o "pozbawieniu zaufania publicznego" i za pewnych Rodzicow ?? Przeciez Rodzice maja Prawo Sami sie Odwolac - jak beda nie-zadowoleni ?
2018-09-07 23:17:05
Pikuś
Ty z PO- natręctwem, najpierw okaż więcej szacunku dla swojej siatki pojęć, a dopiero potem martw się o PIS-dygnitarzy.
2018-09-07 21:05:44
felczer
Czyżby przestała reklamować protetykę dentystyczną?
2018-09-07 11:59:29
PO_dwójne dno
- PO nie wie ile mają "szabel". PO_sczekają tak jak w sprawie "zaostrzenia aborcji" lub zwalą od_PO_wiedzialność na "chaos i natłok"....P.S. - nie lubię niektórych zagrań "kaczystów", ale szanuję za to iż wiedzą jaką Polskę chcą mieć.
2018-09-07 09:10:26
@ dno
Bo ten rzad składa się z beznadziejnych ministrów, którzy nie radzą sobie z nałożonymi na nich zadaniami
2018-09-07 08:30:20
dno
I tak składają wnioski o odwołanie wszystkich ministrów po kolei. Dlaczego? Bo tak, i koniec. Taka jest rola totalnej, a nie konstruktywnej opozycji.
2018-09-07 06:40:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie