niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej

Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej

Platforma złożyła wniosek o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej
Data publikacji: 2018-09-06 21:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-08 22:16
Wywietleń: 1221 349727

PO złożyła w czwartek w Sejmie wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji narodowej. Zzarzuca jej m.in. niszczenie systemu szkolnictwa oraz "wprowadzanie chaosu" do szkół. Wniosek PO da okazję do prezentacji dobrze przeprowadzonej reformy - oceniła Zalewska.

Posłowie PO chcą, aby wniosek o wotum nieufności został rozstrzygnięty na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12-14 września).

Rafał Grupiński (PO) powiedział na konferencji w Sejmie, że wniosek o wyrażenie wotum nieufności szefowej MEN jest "jednym z elementów rozliczania" Zalewskiej, która - jak stwierdził - musi odpowiedzieć za "bałagan i chaos" w polskich szkołach.

Również zdaniem Moniki Wielichowskiej (PO), Zalewska "wprowadza do polskich szkół chaos" oraz działa na szkodę dzieci, nauczycieli i rodziców. Według niej, szefowa MEN "pozbawiona jest zaufania publicznego".

Posłanka Marzena Okła–Drewnowicz (PO) stwierdziła, że obecnie obraz szkół w Polsce jest "tragiczny".

- Zalewska niszczy dalej polską edukację, niszczy nasze dzieci i niszczy ich marzenia - mówiła posłanka PO. Według niej, "ukarania" szefowej MEN oczekują m.in. rodzice.

Z kolei według posłanki PO Kingi Gajewskiej, "jednym z większych grzechów" Zalewskiej jest to, w jaki sposób traktuje dzieci z niepełnosprawnością.

- Minister Zalewska postanowiła zamknąć dzieci niepełnosprawne w domach. (...) Minister musi zmienić rozporządzenie, musi wpuścić dzieci z niepełnosprawnościami do szkół - dodała.

W ubiegłym tygodniu ponad sto osób demonstrowało przed MEN wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, którzy chcą doprecyzowania zapisów rozporządzeń ministra edukacji narodowej z 9 i 28 sierpnia 2017 roku, tak by zagwarantowały uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, realizację nauczania indywidualnego w szkole. Według nich, nowe przepisy spowodowały, że uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego będą się uczyli w domu, a nie jak dotąd, gdy część zajęć odbywali w szkołach.

Odnosząc się do złożonej przez rodziców petycji, MEN napisał w komentarzu przesłanym PAP, że "niepełnosprawność nie jest wskazaniem do kierowania ucznia na indywidualne nauczanie".

- Uczeń z niepełnosprawnością ma się uczyć w szkole ze swoimi rówieśnikami, a nie tak jak dotychczas w odrębnym, wyizolowanym pomieszczeniu w szkole. Szkoła ma to zapewnić. To obowiązek dyrektora. Co jest istotne, rodzice mają wpływ na ustalenie procesu edukacyjnego swojego dziecka. Gwarantujemy im to prawem - podkreślono.

* * *

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowie wotum nieufności. Wniosek w takiej sprawie może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Wniosek taki może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

(pap)

Fot. Twitter

Komentarze

AK
Jej najlepiej wychodzi szczęko-wytrzeszcz.
2018-09-08 22:00:17
Jarun
Czego wymagać od polonistki z prowincjonalnej szkoły? "Caryca edukacji"?! :-) :-) Mierna, bierna - za to wierna prezesowi i partii!
2018-09-08 10:29:56
trohan
Ty od pisania PO, pamiętaj o "wizycie" u psychiatry. Słyszysz PO-myleńcu?!
2018-09-08 09:33:02
A z jakiej racji...
PO-stkomunisci z ta swoja mala % garstka, wypowiadaja sie... o "pozbawieniu zaufania publicznego" i za pewnych Rodzicow ?? Przeciez Rodzice maja Prawo Sami sie Odwolac - jak beda nie-zadowoleni ?
2018-09-07 23:17:05
Pikuś
Ty z PO- natręctwem, najpierw okaż więcej szacunku dla swojej siatki pojęć, a dopiero potem martw się o PIS-dygnitarzy.
2018-09-07 21:05:44
felczer
Czyżby przestała reklamować protetykę dentystyczną?
2018-09-07 11:59:29
PO_dwójne dno
- PO nie wie ile mają "szabel". PO_sczekają tak jak w sprawie "zaostrzenia aborcji" lub zwalą od_PO_wiedzialność na "chaos i natłok"....P.S. - nie lubię niektórych zagrań "kaczystów", ale szanuję za to iż wiedzą jaką Polskę chcą mieć.
2018-09-07 09:10:26
@ dno
Bo ten rzad składa się z beznadziejnych ministrów, którzy nie radzą sobie z nałożonymi na nich zadaniami
2018-09-07 08:30:20
dno
I tak składają wnioski o odwołanie wszystkich ministrów po kolei. Dlaczego? Bo tak, i koniec. Taka jest rola totalnej, a nie konstruktywnej opozycji.
2018-09-07 06:40:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie