Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Konferencja oświatowa. Warto wspierać mózg

Data publikacji: 2016-06-20 14:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Konferencja oświatowa. Warto wspierać mózg
II Neurokonferencja Nauczycieli Województwa Zachodniopomorskiego  

Licznie przybyli szczecińscy nauczyciele na sobotnią II Neurokonferencję Nauczycieli Województwa Zachodniopomorskiego "Zmysł Udziału". Wykłady poświęcone funkcjonowaniu mózgu, poprowadzili znakomici profesorowie, naukowcy, badacze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie zorganizowało Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne, a odbyło się ono w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- Mózg jest właściwie bez możliwości wejścia weń, zamknięty jak kamień. Drogą wejścia do mózgu oraz drogą, którą mózg wychodzi na zewnątrz, żeby zaobserwować kosmos zewnętrzny, jak również wewnętrzny, są zmysły - powiedział Inicjator PTNk, prof. Ireneusz Kojder, którego wykład inauguracyjny poświęcony był percepcji upływu czasu oraz podstawom czynności zmysłowych.

Wstępem, nawiązującym do wykładu profesora był wiersz W. Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”, który wyrecytowała Hania Szczepanek, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie.

Całodzienna konferencja podzielona była na trzy sesje. Pierwsza - "Neurobiologiczne podstawy procesu poznania i uczenia" - poświęcona była procesowi poznania mózgu. Druga - czynnikom wpływających na jego funkcjonowanie, a trzecia - "Neurokognitywistyka stosowana" - temu, jak wiedza z zakresu, takich dziedzin jak: psychologia, medycyna, biologia, filozofia, matematyka, fizyka, chemia, zmienia naszą świadomość.

Drugi rok z rzędu PTNk szerzy oświatę i propaguje wiedzę o mózgu, zwracając uwagę na jego rolę. Towarzystwo działa także na rzecz inicjowania i prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych, związanych z funkcjonowaniem umysłu, a także wdrażaniem terapii innowacyjnych. Podczas sobotniej konferencji nauczyciele mieli okazję poznać wiele najnowszych osiągnięć z dziedziny neurokognitywistyki. Na temat funkcji układu nerwowego i rozpoznawaniu jego uszkodzeń mówiła prof. Krystyna Honczarenko. Ołów a choroby neurodegeneracyjne były przedmiotem wykładu prof. Ireny Baranowskiej-Bosiackiej. O wpływie substancji psychoaktywnych na osobowość, zachowanie oraz podejmowanie decyzji mówiła dr Daria Schetz. Prof. Izabela Gutowska przedstawiła jedzenie na myślenie, a prof. Adriana Schetz podała filozoficzną klasyfikację typów świadomości. Naukowcy przekonywali, że najnowsze badania i odkrycia w dziedzinie współczesnych neuronauk są po to, by służyły nam w życiu codziennym. Powinny skłaniać nas do zmiany stereotypów, do czego zachęcała prof. Aleksandra Żukrowska oraz do własnego rozwoju, o czym mówił dr Dariusz Jeżewski, prezes PTNk, przedstawiając interesującą historię pewnego przypadku. Jego zdaniem współczesna wiedza podkreśla fundamentalne znaczenie mózgu i jego funkcjonowania dla rozwoju indywidualnego i społecznego człowieka. Na zakończenie konferencji wiceprezes PTNk Hanna Bartnik, dyrektor V LO i Gimnazjum nr 46 w rozmowie z uczniem Dawidem Hamerą "Powiedz mi, jak mam cię uczyć", podsunęła zgromadzonym nauczycielom garść metodycznych spostrzeżeń. ©℗(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bammo
2016-06-20 19:41:43
Każda okazja i każdy sposób jest dobry na przypominanie nauczycielkom,ze maja mózgi i powinny się nim posługiwać.
Konferencja
2016-06-20 15:07:06
Po zdjęciach widać, że klub PO Rady Miasta Szczecin ma się dobrze, i to chyba nawet zdjęcia rodzinne, o ile to nie zbieżność nazwisk.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA