poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Rosną przyszli lekarze

Rosną przyszli lekarze

Rosną przyszli lekarze
Data publikacji: 2016-06-03 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 2688 137558

Młodzi pasjonaci nauk przyrodniczych i medycznych, w tym przyszli lekarze odebrali w czwartek Certyfikaty ukończenia Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego "Mam PUM". Przez cały rok szkolny uczestniczyli oni w wykładach, a ich wiedza była sprawdzana podczas testów.

W zajęciach akademii uczestniczyli uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Uroczystość podsumowania siódmej edycji tego przedsięwzięcia odbyła się w auli rektoratu uczelni.

- Wykłady były bardzo ciekawe, prowadzili je lekarze, wykładowcy, profesorowie. Dotyczyły aktualnych zagadnień medycznych. Były o transplantacji serca, płuc, o mukowiscydozie, chorobach pasożytniczych. Część zajęć obejmowała szkolny program, a część zupełnie wykraczała poza szkolne tematy - powiedziała Agnieszka Syrowatko, uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, która odebrała certyfikat. - Dzięki temu bardzo poszerzyłam swoją wiedzę. Wybieram się na studia lekarskie.

Młodzieżowa Akademia Medyczna "Mam PUM" jest organizowana przez PUM, Urząd Miasta Szczecina, Kuratorium Oświaty i IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie od siedmiu lat.

- Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach akademii mieli okazję utwierdzić się w tym, że dobrze wybrali kierunek i miejsce swoich przyszłych studiów lub zmienić decyzję - powiedział prorektor PUM prof. Kazimierz Ciechanowski.

Profesor dodał, że choć uczelnia nie może narzekać na brak kandydatów, to zauważalny jest odpływ młodych ludzi ze Szczecina. - Nie musicie jechać do Warszawy. Tutaj macie lepsze warunki - przekonywał absolwentów akademii "Mam PUM". - Warto zasmakować tej uczelni, studiować i bawić się w Szczecinie, a następnie tutaj pozostać.

Pomysłodawczyni młodzieżowej akademii Anna Koprowicz podkreśliła, że PUM, to uczelnia, która może się poszczycić wybitnymi naukowcami, uznanymi w kraju i za granicą.

Janusz Olczak, dyrektor IV LO, współorganizator projektu, przedstawił w liczbach siódmą edycję "Mam PUM". Z 237 kandydatów zakwalifikowało się do niej 146 uczniów klas maturalnych z 21 szkół ponadgimnazjalnych. Od września przez cały rok szkolny odbyło się osiem spotkań i 25 wykładów. - Zajęcia prowadzone były do późnych godzin nocnych, co było pewną trudnością dla uczniów przyjeżdżających z Nowogardu, Goleniowa, czy Stargardu - przyznał Janusz Olczak. - Uczestnicy przystąpili do trzech testów, w których musieli odpowiedzieć na 125 pytań początkowo z zakresu biologii, chemii, fizyki, a z czasem także z treści wykładów.

Uczestnicy przyznali, że wykładów było dużo, a testy były trudne. Certyfikaty otrzymało 76 osób. Dziesięciu z najwyższą punktacją odebrało je z rąk rektora PUM. Uroczystość wzbogacił wykład "Zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach", który wygłosiła dr Justyna Pełka-Wysiecka z Katedry Kliniki Psychiatrii PUM.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Absolwenci młodzieżowej akademii "Mam PUM"

Rosną przyszli lekarze Rosną przyszli lekarze

Komentarze

Ap-teka,
No tak... ale Aptekarz to jednak nie Lekarz, by "tylko" Recepty odczytac PO-trafil ! A z Aptekarskim doradztwem, to faktycznie czasami bywa roznie...??
2016-06-07 02:15:52
do Aptekarz
Pełna zgoda z Aptekarzem. Dodać trzeba jeszcze, że ten sam postulat dotyczy oczywiście kandydatów na farmaceutów, stąd dziwne jest, że Aptekarz o tej potrzebie nie wspomina. Apteka -to także placówka służby zdrowia - ponieważ funkcjonuje dzięki pieniądzom publicznym. Stąd zachodzi konieczność przekonać sie , czy kandydat na farmamceutę chce służyć poprawie i wzmacnianiu zdrowia pacjenta - poprzez etyczną Opiekę Farmaceutyczną- czy chce tylko dla wciskać ludziom nie potrzebne, a tym samym groźne dla życia zdrowia, tak aby uzyskać jak największą sprzedaż produktów aptecznych -tak aby odnieść jak najmniejszym nakładem wysiłku gigantyczny zysk! Chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta apteki!!!!
2016-06-06 12:14:57
Aptekarz,
Moim zdaniem... kazdy Kandydat czy Kandydatka na Studia Pielegniarskie czy Lekarskie, powinien wczesniej przejsc 6 - 12 miesieczna PRAKTYKE w Szpitalach, by mozna bylo sprawdzic i przekonac sie... czy ma dar i nadaje sie do wykonywania tego Zawodu !!
2016-06-04 10:26:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy