środa, 20 stycznia 2021r.

Kolejny grant dla Uniwersytetu Szczecińskiego. Na walkę z pandemią

Data publikacji: 2020-06-30 07:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 21:46
Kolejny grant dla Uniwersytetu Szczecińskiego. Na walkę z pandemią
 

Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymali dofinansowanie na stworzenie bezpiecznego i łatwego w obsłudze pojemnika transportowego dla materiałów zakaźnych - pobieranych i wysyłanych do badań. Jest gotowy prototyp tego urządzenia (w fazie testów). Został już zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.

Nad projektem pn. "Bezpieczny transporter materiału zakaźnego" pracują naukowcy z Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka w porozumieniu z naukowcami Instytutu Biologii US. 

Bezpieczny pojemnik transportowy

Łączna suma dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie 149 996 zł. To grant przyznawany zespołom naukowym w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

- Głównym celem inicjatywy było stworzenie bezpiecznego pojemnika transportowego, dobrze zabezpieczającego znajdujący się w nim materiał zakaźny (przechowywany w wymazówkach), i jednocześnie będącego, jak najprostszym w obsłudze podczas pracy w laboratorium - informuje Karolina Płotnicka-Błach, p.o. rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Problemy z diagnostyką próbek

Rzeczniczka także zwraca uwagę, że zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, "ok. 5% próbek przekazywanych do laboratoriów diagnostycznych jest przygotowywane i przesyłane w sposób uniemożliwiający ich diagnostykę". Dlatego istotne jest, z punktu widzenia zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, opracowanie takiego rozwiązania, które umożliwi bezpieczny transport i nie będzie stwarzało zagrożenia dla diagnostów, przy wyjmowaniu próbek z pobranym materiałem.

Grant będzie realizowany przez pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego w składzie: dr Robert Nowak - (lider/kierownik projektu) – INoKF, dr Dorota Kostrzewa-Nowak (główny wykonawca) – INoKF, dr Anna Wierzbicka-Woś (główny wykonawca) – IB, mgr Agata Kulińska – (pracownik inżynieryjno-techniczny) – IB, mgr inż. Joanna Kubaszewska (pracownik naukowo-techniczny) – CBSFC. Naukowców US będą wspierać pracownicy Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Powstał już prototyp urządzenia, który obecnie jest w fazie testów. Projekt transportera został złożony w Urzędzie Patentowym RP.

(sag)

Fot. Sylwia Dudek

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ