Przyznano osiem Zachodniopomorskich Nobli za osiągnięcia szczecińskich naukowców w ubiegłym roku. Nagrodzono i za nauki podstawowe, i za triumfy artystyczne.
- Noble są w niewielkim stopniu subiektywne a na tyle, na ile to możliwe, zobiektywizowane, wynikają ze sparametryzowanej wyceny – powiedział prof. Jan Lubiński, przewodniczący kapituły przyznającej nagrody. - Myślę, że to jest szanowane.
Prof. Beata Bugajska z Wydziału Humanistycznego US została wyróżniona z pracę naukową poświęconą starzeniu się w kontekście psychospołecznej teorii Erika Eriksona.
- Granica przechodzenia na emeryturę jest pewną fikcją społeczną, którą możemy przesuwać - powiedziała. - Trudno oczekiwać tego samego od sześćdziesięciolatków i dziewięćdziesięciolatków. To na pewno okres rozwojowy. Interesuje mnie taka praca na rzecz osób starszych, która by wyzwoliła w nich siłę do autokreacji, do zmiany swojego sposobu bycia w świecie.
Prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM, nagrodzono za wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej. Jego osiągnięcie ma olbrzymie znaczenie w przypadku powikłań u noworodków, które zbyt wcześnie przyszły na świat.
- Poród przedwczesny to duże wyzwanie dla medycyny na całym świecie, ponieważ ten problem narasta - podkreślił uczony.
Prof. Rafał Rakoczy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT zwrócił na siebie uwagę badaniami wpływu wirującego pola magnetycznego w inżynierii bioprocesowej. Prof. Jarosław Jankowski z Wydziału Informatyki ZUT zdobył Nobla dzięki pracom nad marketingiem w sieci.
- Na bieżąco mamy kontakt z sieciami społecznościami, gdzie doświadczamy dużego wpływu treści marketingowych z różnych źródeł - opowiadał. - Cykl naszych badań dotyczył mechanizmów rozprzestrzeniania się treści marketingowych w sieciach złożonych. Wykazaliśmy, że przy dużej intensywności działań marketingowych, gdy kierujemy komunikaty do dużej ilości użytkowników powiązanych różnymi relacjami społecznymi, nie do końca wykorzystujemy skłonność osób, które w takiej sieci społecznej się znajdują, do rozprzestrzeniania pozytywnych informacji wśród znajomych.
Z kolei prof. Jolana Kiełpińska z Wydziału Nauk o Żywności Rybactwa ZUT prowadzi ważne badania dotyczące chorób wirusowych u ryb oraz identyfikacji ryb i przetworów, co pozwala zmierzyć się z problemem oszustw konsumenckich.
Nagrodzono także prof. Jacka Gronwalda z Wydziału Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej PUM, który dowiódł, że hormonostymulacja nie wpływa na ryzyko zachorowania na raka jajnika.
Prof. Andrzej Witkowski z Wydziału Nauk o Ziemi US jest współkierownikiem zespołu, który odkrył i opisał unikatowe sposoby reprodukcji jednego z rodzajów okrzemek.
Ostatni nagrodzony naukowiec to prof. Sylwia Fabiańczyk-Makuch z AM -– dyrygent odnoszącego duże sukcesy chóru tej uczelni.
- Ubiegły rok był bogaty w wydarzenia - przyznała. - Zdobyliśmy pierwszą nagrodę w konkursie w Petersburgu. W konkursie w Lublinie zdobyliśmy Grand Prix. Była też prestiżowa nagroda w Legnicy.
Wysokość nagrody to 15 tysięcy złotych.
(as)
Fot. Ryszard Pakieser