środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Nauka > Kandydaci na rektora Uniwersytetu Szczecińskiego odsłonili karty

Kandydaci na rektora Uniwersytetu Szczecińskiego odsłonili karty

Kandydaci na rektora Uniwersytetu Szczecińskiego odsłonili karty
Data publikacji: 2020-03-21 19:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23 18:26
Wywietleń: 1434 448443

Za miesiąc poznamy nowego rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, największej uczelni w naszym regionie. Kandyduje trzech profesorów: prorektor do spraw rozwoju i finansów Waldemar Gos, dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Andrzej Skrendo oraz były rektor Waldemar Tarczyński. Wszyscy zaprezentowali swoje programy wyborcze.

Gos podkreśla, że jako osoba odpowiedzialna za finanse US zadbał o to, że budżet uczelni jest stabilny. Studentom i doktorantom oferuje „budżet partycypacyjny”, czyli coroczną pulę pieniędzy, która będzie przeznaczona na cele wybrane właśnie przez nich. Na podobny program będą mogli liczyć pracownicy administracji i obsługi. Jedna z propozycji dla nauczycieli akademickich to program „5000 za wysoko punktowaną publikację”. Inny pomysł to grant rektora na badania przygotowawcze – dla tych naukowców, którzy nie mają doświadczenia w realizacji grantów zewnętrznych i którzy dzięki badaniom przygotowawczym chcą zwiększyć swoje szanse na otrzymanie takiego dofinansowania.

Z kolei Skrendo stoi na stanowisku, że pracownicy US powinni mieć większy wpływ na rozwój uczelni. Stąd zapowiedź utworzenia działających czasowo rad - do spraw rozwoju młodych pracowników nauki, niesamodzielnych pracowników naukowych, samodzielnych pracowników nauki, do spraw pracowników administracyjnych oraz do spraw komercjalizacji i sprzedaży usług badawczych. Raporty tych rad byłyby elementem współtworzenia polityki uczelni. Dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów chce także powołania Centrum Analiz Strategicznych, które m.in. analizowałoby rynek pracy, demografię i edukację w mieście i regionie, identyfikowałyby wskaźniki rozwoju, jakości i wpływu US - i utworzyło nową strategię rozwoju uczelni. Skrendo podkreśla także znaczenie współpracy US z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Według niego uczelnia powinna odświeżyć swój wizerunek – jako Uniwersytet Kultury. Pomogłaby w tym systemowa koncepcja budowy wizerunku uczelni. US miałby stać się centrum cyklicznych festiwali, debat i spotkań, na które zapraszani by byli jednocześnie goście z zewnątrz oraz pracownicy i studenci US

Tarczyński uważa zaś, że uczelnia powinna bardziej zaangażować się w rozwój regionalny, a także wzmocnić swój wizerunek medialny. Były rektor przekonuje, że opracował własny projekt systemu motywacyjnego dla badaczy, który funkcjonowałby równolegle z tym, który na uczelni już jest. Tarczyński obiecuje program wsparcia dla Szkoły Doktorskiej oraz uruchomienie dodatkowych środków poza subwencją na działalność naukową prowadzoną przez doktorantów. Zapowiada ożywienie i rozwój działań w programie „Szczecin akademicki”, przypominając, że jest współtwórcą tej idei. Obiecuje także szerszy pakiet socjalny dla pracowników.

Która koncepcja wygra? Przekonamy się 28 kwietnia. 

©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

jerzy
Czy - powiedzmy redaktor - (as) skończył może jakąś szkołę, bo o uniwersytecie nawet nie jestem w stanie pomyśleć? Pani(e) (as)! Gimbaza i tyle.
2020-03-23 18:23:44
Załamana
Zatrważa poziom kultury języka (i kultury w ogóle) autora tekstu. O profesorach, kandydatach na rektora uniwersytetu nie wypada pisać po nazwisku. Imiona są niezbędne, choć przydałyby się też tytuły naukowe.
2020-03-23 10:33:11
Marek
Czy któryś z kandydatów włączył wspólnotę US w działania społeczne związane z koronawirusem? Czy odniósł się do działań władz US?
2020-03-23 00:18:30
Anita
Kandydaci na stanowisko rektora US przedstawiają dziś swoje programy kierowania uczelnią.Kto jednak zagłosuje na człowieka działającego chaotycznie, nerwowego, postępującegob nieuczciwie wobec współpracowników? Słabego organizatora mocnego jedynie w składaniu obietnic? Chyba wyborca źle życzący Uniwersytetowi...
2020-03-22 10:40:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Gra o uniwersytet
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie