Kiedy ośmioklasiści zdają egzaminy, w jakich terminach odbędzie się matura, czy zimowe ferie dla uczniów z Zachodniopomorskiego są tym razem w styczniu czy znów w lutym? Dla uczniów i ich rodziców kalendarz nowego roku szkolnego to rzecz bardzo istotna, łatwiej zaplanować urlopy i zimowiska, ale przede wszystkim zmobilizować swoje pociechy – czy to z podstawówki, czy ze szkoły średniej – do bardziej wytężonej nauki przed egzaminami.
Terminarz na dziesięć miesięcy zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiło już Ministerstwo Edukacji i Nauki, na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można już także znaleźć daty najważniejszych egzaminów: ośmioklasistów i maturalnego.
Pierwszy dzień wolny czeka uczniów w środę 1 listopada, bo wtedy przypada Dzień Wszystkich Świętych. Święto Niepodległości wypada w sobotę, zatem 11 listopada i tak uczniowie spędzą w domach. Dłuższa, bo aż dziesięciodniowa przerwa czeka ich dopiero w grudniu z okazji świąt Bożego Narodzenia – ostatnim dniem w szkole będzie 22 grudnia, w klasowych ławkach dzieci i młodzież usiądą dopiero 2 stycznia 2024 r. Jednak nie na długo pozostaną w szkołach – 15 stycznia rozpoczynają się bowiem zimowe ferie, które potrwają dwa tygodnie – do 28 stycznia. Tym razem uczniowie z naszego regionu wypoczywają jako pierwsi Mazowieckiego i Opolskiego. Sześć dni wolnego z okazji Wielkanocy, zwanych wiosenną przerwą świąteczną, przypada od 28 marca do 2 kwietnia.
26 kwietnia 2024 r. rok szkolny zakończą maturzyści z liceów ogólnokształcących i techników oraz branżowych szkół II stopnia.
Z reguły długi majowy weekend (1 maja – środa, 3 maja – piątek) spowoduje, że czwartek 2 maja uczniowie także nie idą do szkół – zyskują zatem pięć dni wolnych od zajęć. Dla maturzystów to ostatni dzwonek na poukładanie sobie w głowie wiedzy przed egzaminem dojrzałości. Przyszłoroczne matury odbędą się zarówno w starej, jak i nowej formule (formuła 2015 i formuła 2023). Większość uczniów zachodniopomorskich szkół podejdzie jednak do matury 2024 w formule 2023.
Wszystkie egzaminy maturalne – dla obydwu formuł – rozpoczną się 7 maja, a zakończą 25 maja. We wtorek 7 maja o godz. 9 maturzyści będą zdawać język polski na poziomie podstawowym, w środę 8 maja – matematykę (poziom podstawowy), trzeci dzień matur, czyli czwartek 9 maja to język angielski na poziomie podstawowym, ale tego dnia o godz. 14 abiturienci pochylą się również nad testami z języka niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego lub hiszpańskiego. CKE podała również terminy dodatkowe – uczniowie, którzy z ważnych przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, mogą je zdawać od 3 do 17 czerwca. Ogłoszenie wyników matur 2024 zaplanowane zostało na 9 lipca. Maturę poprawkową zaplanowano na 20 sierpnia, wówczas odbędą się egzaminy pisemne i na 21 sierpnia (egzaminy ustne).
Dla uczniów opuszczających mury szkół podstawowych najważniejsze są terminy egzaminów ośmioklasistów. Te sprawdziany wiedzy kiedyś odbywały się w kwietniu, co pamiętają zapewne obecni licealiści i studenci. Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło jednak decyzję o wprowadzeniu zmian i sesja egzaminacyjna dla wszystkich uczniów kończących podstawówki ma obecnie miejsce w maju. Zatem 14 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ośmioklasisty z języka polskiego, 15 maja – egzamin z matematyki, a 16 maja młodzież sprawdzi swoją wiedzę z języka angielskiego lub opcjonalnie z innego języka obcego nowożytnego. Podobnie jak w przypadku matur uczniowie klas ósmych, którzy z ważnych powodów nie mogli przystąpić do egzaminów z terminie głównym, mają szansę na termin dodatkowy – od 10 do 12 czerwca. Wyniki egzaminów ośmioklasiści poznają 3 lipca 2024 roku. Tego samego dnia absolwenci otrzymają zaświadczenia w szkołach.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 nastąpi 21 czerwca 2024 r. i uczniów znów czekają upragnione wakacje, które potrwają do 31 sierpnia. ©℗
(kel)