Zasłużony szczeciński historyk Janusz Faryś świętował dziś 85. urodziny. W Książnicy Pomorskiej odbył się uroczysty jubileusz profesora, na który przybyli pracownicy i władze Uniwersytetu Szczecińskiego, studenci uczonego oraz wielu innych ważnych gości. Jubilat otrzymał także ważne nagrody i odznaczenia.
Spotkanie w sali im. Zbigniewa Herberta poprowadził dr hab. prof. US Eryk Krasucki. Na początku wyświetlono krótki film o jubilacie, w którym wystąpili dawni studenci J. Farysia, a dziś - profesorowie uczelni i dyrektorzy szczecińskich instytucji kultury. O profesorze w ciepłych słowach wypowiadali się: prof. Adam Wątor, prof. Henryk Walczak czy obecny dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel.
- Wytrwałość i upór w dążeniu do celu, przy genialnym umyśle, fantastycznej pamięci i niebywałej intelektualnej refleksji pozwoliła mu osiągnąć tak dużo - mówił o profesorze J. Jekiel.
W filmie pojawiły się archiwalne fotografie jubilata, opowieść o jego karierze akademickiej oraz związane z nim anegdoty.
- Orator, piękny mówca, człowiek, który potrafi słowo zamienić w złoto - tak o profesorze wypowiadał się Eryk Krasucki.
Profesora powitał dyrektor Książnicy Pomorskiej Przemysław Wraga. Głos zabrali również rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Waldemar Tarczyński czy dyrektor Instytutu Historycznego Agnieszka Szudarek, która przedstawiła historię kariery naukowej Janusza Farysia.
Profesora za jego wybitne zasługi dla nauki odznaczono tego wieczoru Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej.
- Wyjątkowy wykładowca, lubiany przez studentów, niegardzący dowcipem, który potrafi mówić o trudnych sprawach w sposób przystępny - tak scharakteryzował profesora Waldemar Tarczyński, rektor US.
Janusz Faryś urodził się 13 kwietnia 1939 roku w miejscowości Malenia. Studia historyczne rozpoczął na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM w Poznaniu w roku 1962, a w 1970 doktoryzował się pod okiem profesora Janusza Pajewskiego. Habilitował się w 1979 r., a tytuł profesora uzyskał w roku 1992. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą najnowsza historia Polski i biografistyka, a zwłaszcza historia dwudziestolecia międzywojennego. Jest autorem takich prac, jak: Koncepcje polskiej polityki zagranicznej 1918-1939, Od Moraczewskiego do Składkowskiego. Gabinety Polski odrodzonej 1918-1939, Funkcjonowanie demokracji parlamentarnej w Drugiej Rzeczypospolitej. Konflikty wokół przesilenia rządowego w 1922 roku i wielu innych. W sumie na koncie ma ponad 240 prac. Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN (1996-2012). Janusz Faryś został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.©℗
(aj)