- Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - stwierdził prezydent miasta. - Nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. I jest mi z tego powodu przykro - wyznał nadburmistrz Greifswaldu.
W Szczecinie w środę rozpoczęły się Dni Współpracy Polsko- Niemieckiej. To duże spotkanie gospodarki, oświaty, kultury. To efekt ubiegłorocznej giełdy kooperacyjnej polskich i niemieckich przedsiębiorców. W tym roku też taka się odbyła 11 października. Wzięło w niej udział 120 niemieckich przedsiębiorców z ponad 80 firm.
- Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego spotkania postanowiliśmy rozszerzyć jego koncepcję o kilka innych elementów na kształt Dni Skandynawskich, jakie odbywają się w Szczecinie od czterech lat. Tematem Dni Współpracy Polsko Niemieckiej jest nie tylko gospodarka. To także sprawy związane np. ze współpracą uniwersytetów w Szczecinie i Greifswaldzie, kulturą i wreszcie oświatą, m.in. programem nauczania jeżyka polskiego po drugiej stronie Odry i niemieckiego u nas. Mamy na to finansowanie z funduszy europejskich. Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach. Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Podobnego zdania był Stefan Fassbinder – nadburmistrz położonego niedaleko Szczecina Greifswaldu.
- Jestem mile zaskoczony dynamiką rozwoju tego projektu. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na giełdzie kooperacyjnej przedsiębiorców. Dziś bierzemy udział w dużej imprezie poświęconej wielu zagadnieniom, także nauki języka polskiego po niemieckiej stronie. Muszę przyznać, że u nas, wśród młodzieży i rodziców, nie ma zbyt wielkiego zainteresowania tym zagadnieniem. Również nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. Bardzo mi przykro z tego powodu. I nie oszukujmy się, jest wśród młodych ludzi sporo różnych stereotypów. Wspólne spotkania mogą zmienić pewne zachowania. Myślę także, że powinno się zaczynać naukę języka polskiego już u małych dzieci. Wtedy będą mogły ją kontynuować w przyszłości - uznał Fassbinder.
Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej potrwają do soboty 14 października.
(dar)
fot. Dariusz GORAJSKI
- Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach - mówił prezydent Piotr Krzystek