- Możliwość zobaczenia w makroskali wykorzystania osiągnięć nauki jest dla mnie ważnym doświadczeniem, jako że sam zajmuję się nanotechnologią, czyli otrzymywaniem bardzo małych cząstek materii- to jest skupisk atomów - z których można otrzymać materiały o unikatowych właściwościach - wyjaśnił profesor Bunsho Ohtani podczas wizyty w Grupie Azoty Police.
Bunsho Ohtani, profesor Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo i światowy ekspert w dziedzinie fotokatalizy, gościł w Grupie Azoty Police. Japończyk, który zajmuje się badaniami cząstek dwutlenku tytanu i ich zastosowaniem w nanotechnologii, był szczególnie zainteresowany instalacją produkcji bieli tytanowej. Wraz z towarzyszącymi mu naukowcami z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie po raz pierwszy mógł prześledzić cały cykl produkcyjny: od mielenia czarnego ilmenitu po uzyskanie śnieżnobiałego Tytanpolu.
-Zaprezentowane przez profesora wyniki badań nanocząsteczek tytanu i metody ich identyfikacji były bardzo interesujące -powiedział Wiesław Markwas, dyrektor Jednostki Biznesowej Pigmenty w Grupie Azoty Police. - Choć dokonania profesora Ohtaniego nie są obecnie możliwe do wykorzystania w naszych warunkach, warto podkreślić, że stale współpracujemy z ZUT i na co dzień korzystamy z doświadczeń naszych naukowców.
(mag)
Fot. Grupa Azoty Police