Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia do nagrody "Semper Fidelis". Kandydatury możemy zgłaszać do 15 czerwca.
Laur "Semper Fidelis" po raz pierwszy został przyznany w roku 2019. Od tego czasu wyróżnienie przyznawane jest corocznie osobom, instytucjom oraz organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN. Laureaci nagrody wyłaniani są przez Kapitułę Nagrody „Semper Fidelis”, której przewodniczącym jest Prezes IPN.
IPN ogłasza: "Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. W imieniu Kapituły Nagrody prosimy o wytypowanie i przesyłanie kandydatur do trzeciej edycji Nagrody „Semper Fidelis”. Zgłoszenia kandydatur do nagrody można dokonać od 5 maja do 15 czerwca 2021 r. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną wnioski prosimy przesyłać jedynie za pomocą formularza.
Kapituła ma możliwość przyznania nie więcej niż pięciu nagród osobom, instytucjom i organizacjom, które działają zarówno w kraju, jak i za granicą na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich. Jedna z przyznawanych nagród może zostać nadana pośmiertnie. Nagroda ma charakter honorowy. W czasie uroczystości wręczenia nagród laureat otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz dyplom".
Wniosek o przyznanie nagrody znajduje się na stronie internetowej Instytutu. Pytania i uwagi dotyczące tej inicjatywy można słać na adres e-mail: semperfidelis@ipn.gov.pl
(as)