poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Nauka > Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim

Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim [GALERIA]

Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim
Data publikacji: 2020-09-30 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02 21:02
Wywietleń: 665 477371

To będzie czas pełen wyzwań - przyznał prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, podczas inauguracji roku akademickiego w tej największej w Szczecinie uczelni. Najważniejszą sprawą jest ocena poszczególnych dyscyplin naukowych, która zdecyduje o statusie uczelni na kolejne lata.

- Za nami 35 lat istnienia US, który zapisał niejedną piękną kartę w historii naszego regionu i kraju. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych studentów, jesteśmy dumni z naszej uczelni – mówił prof. Tarczyński, który rozpoczyna swoje urzędowanie właśnie w tym roku akademickim (wcześniej rządził US w latach 2005 - 2012).

Wielką rolę w najbliższym czasie odegrają cztery czynniki. Pierwszy: pandemia, która wymusiła na US, podobnie jak na innych uczelniach, wprowadzenie nauczania hybrydowego. Drugi: ewaluacja – od tej oceny zależy, jaką pozycję będzie miał US w najbliższych latach. Trzeci: niż demograficzny. Czwarty: konkurencja ze strony innych szkół wyższych.

- Zarządzenia Uniwersytetem Szczecińskim wymaga od władz rektorskich przede wszystkim kreowania nowych źródeł finansowania działalności naukowej i dydaktycznej - stwierdził prof. Tarczyński. - Kluczowa dla naszego rozwoju jest ewaluacja. Jej wyniki pozwolą na weryfikację słuszności i skuteczności działań ostatnich czterech lat. Mam nadzieję, że potwierdzimy posiadane już uprawienia i zdobędziemy lepszą pozycję, kluczową z perspektywy dostępnych źródeł finansowania naszej działalności.

W tym roku na US kandydowało 7 200 maturzystów, przyjęto 4 tysiące. Najbardziej popularne kierunki to psychologia, filologia angielska oraz filologia norweska. Kolejny nabór wciąż trwa. Na US będzie studiować ponad 12 tysięcy studentów.

- Nie ulega wątpliwości, że rozwój naszych pracowników powinien być zdynamizowany - ocenił prof. Tarczyński. - Potencjał kadry jest imponujący w porównaniu z poprzednimi latami. To ponad 480 doktorów, z których większość pracuje naukowo, z szansami na kolejny stopień akademicki. To ta kadra tworzy siłę naukową naszej alma mater. Dzięki nim możliwe jest budowanie przyszłości naszej uczelni i stawianie coraz ambitniejszych celów. Zadanie władz to stworzenie warunków do pracy naukowej i dydaktycznej, pozwalającej wykorzystać potencjał badawczo- dydaktyczny tej kadry. Przede wszystkim mamy pomagać, nie przeszkadzać.

Rektor zwrócił uwagę, że US, po raz pierwszy w swojej historii, zdobył granty na doktoraty wdrożeniowe. Zapowiedział, że będzie walczył o reaktywację i rozbudowę idei Akademickiego Szczecina.©℗

(as)

Na zdjęciu: Inauguracja roku akademickiego na US odbyła się w reżimie sanitarnym.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim Inauguracja roku na Uniwersytecie Szczecińskim

Komentarze

@filo
Wierz mi, że w pozn wcale nie lepiej. To wszystko co napisałeś można odnieść do UAM. Widać to problem trapiący wiele polskich uczelni.
2020-10-01 16:14:37
filo
Filologia angielska może jest i najpopularniejsza. Szkoda tylko, że kadra z roku na rok coraz słabsza. Kultury amerykańskiej uczą ludzie, którzy nigdy nie byli nawet w USA (pewien pan dojeżdżający prowadzący prowadził to w formie "ja siadam z tyłu a studenci całe zajęcia niech prezentują powerpointy jeden po drugim", gramatyki uczą doktoranci marnie znający angielski, języka pisanego uczą jakieś dziewczynki prosto po studiach (ciekawe jaką ocenę miały na dyplomie skoro jesteśmy w stanie wypisywać ich kolosalne błędy językowe w trakcie trwania zajęć), metodyki uczą Pańcie, które nigdy nie pracowały w szkole, ale w teoriach są widocznie super, a do tego jakaś fala wykładowców dojeżdżających z innych miast Polski, których wiecznie nie ma. Na szczęście udało im się schować za ekranami komputerów w nauczaniu online.
2020-09-30 18:22:52
Mieszkaniec
Bez kleru nie dałoby rady?
2020-09-30 17:46:42
Co?
Nie można było zdalnie?
2020-09-30 16:35:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie