Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Historia Twojej rodziny jest ważna!

Data publikacji: 21 stycznia 2021 r. 07:28
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2021 r. 07:28
Historia Twojej rodziny jest ważna!
Do udziału w konkursie zapraszają Archiwum Państwowe (na zdjęciu) i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. Fot. Ryszard Pakieser  

"Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię" - pod takim hasłem Archiwum Państwowe w Szczecinie i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty organizują drugą edycję konkursu dla uczniów naszego województwa. Robią to ośmieleni sukcesem pierwszej odsłony. Okazało się bowiem, że młodzi ludzie chętnie dzielili się historiami swoich rodzin budujących polskość ziemi zachodniopomorskiej.  

 - Prace powinny zawierać intersujący opis – historię pamiątki rodzinnej z jej skanem, na przykład zegarka, biżuterii, obrazu, dokumentu z archiwum rodzinnego - opowiada prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor AP. - Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów zachodniopomorskich szkół wiedzy historycznej, poznanie historii rodzinnej, a tym samym zainteresowanie uczniów tematyką poszukiwań genealogicznych. Poprzednia edycja spotkała się z bardzo dużym odzewem uczniów, wpłynęło 380 prac. Dlatego uznaliśmy z zachodniopomorską kurator oświaty Magdaleną Zarębską-Kuleszą, że należy kontynuować to przedsięwzięcie. Konkurs jest wspaniałą okazją na poznanie rodzinnej historii, budowanie międzypokoleniowej więzi, kształtuje poczucie lokalnej i regionalnej wspólnoty. 

Kuratorium oczekuje na prace przesyłane przez szkoły do 30 kwietnia.

Z pierwszej edycji wydano publikację, zawierającą najlepsze prace konkursowe. W książce znajdziemy 17 prac. O czym pisali uczniowie? Kilka przykładów. Antoni Ostrowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Połczynie-Zdroju osnuł swoją opowieść wokół biletu, jaki jego prababcia Aniela dostała w 1946 roku, żeby móc wrócić z Syberii do Polski; Wiktor Błaź ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju przywołał portret pradziadków (pradziadek został zamordowany przez Sowietów w Bykowni po Kijowem); Karolina Świgoń ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza w Kołobrzegu pisał o tragicznej śmierci brata swojego dziadka – przypominało o niej obwieszczenie nazistowskiego Wyższego Sądu Okręgowego w Poznaniu z roku 1942 informujące, że za działalność podziemną dwudziestoletni Olgierd Przyłuski zostaje skazany na karę śmierci…

©℗

(as) 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA