poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Historia po nowemu

Historia po nowemu

Historia po nowemu
Data publikacji: 2016-02-16 09:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1903 120207

Nauka historii dla wszystkich licealistów w pełnym wymiarze i odejście od profilowania klas w liceach ogólnokształcących. Takie zmiany zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Czekamy na nie - mówią dyrektorzy szczecińskich liceów.

- Uważam, że to bardzo słuszna zmiana - przyznaje Hanna Bartnik, dyrektor V LO w Szczecinie. - Za zupełnie nietrafioną oceniam zmianę wprowadzoną w liceach trzy lata temu, a mianowicie, że uczniowie klas pierwszych liceum mają wszystkie przedmioty po godzinie w tygodniu, a od drugiej klasy rozszerzenie przedmiotów z wybranej przez nich grupy. Pozostaje im więc półtora roku na przygotowanie do matury i bardzo intensywna praca, ponieważ przeprowadzono reformę godzinową, ale program do realizacji pozostał bez zmian. Cały czas czekam na zmianę tej reformy liceum.

Według MEN ostatnia reforma edukacji doprowadziła do ograniczenia nauczania historii w liceach. Uczniowie, którzy wybierający profil nauczania inny niż humanistyczny mają przedmiot historia i społeczeństwo, czyli naukę historii zakończyli w wieku 16 lat. MEN chce by lekcje historii były obowiązkowe dla wszystkich licealistów. Proponuje też odejście od profilowania klas.

 - Dziś historii uczą się tylko klasy humanistyczne, pozostali mają okrojony przedmiot historia i społeczeństwo. A klasy humanistyczne nie mają na przykład geografii. Zmiany są konieczne nie tylko z powodu historii, ale także z braku nauczania innych przedmiotów: geografii, biologii, chemii, fizyki.  Uczniowie w liceum powinni uczyć się wszystkich przedmiotów - uważa Hanna Bartnik. - Wcześniej mieliśmy trzy lata gimnazjum i trzy lata liceum, w którym było rozszerzenie wybranych przedmiotów od pierwszej klasy, ale nauczano też pozostałych. Najlepszy byłby powrót do tego modelu.

O proponowane zmiany zapytaliśmy wiceministra edukacji Macieja Kopcia. - Błędem była ostatnia zmiana, gdzie przerzucono ostatni rok kształcenia ogólnego z gimnazjum do pierwszej klasy liceum. To zniszczyło ideę liceum ogólnokształcącego, sprowadzając je do dwuletniego kursu przedmaturalnego - powiedział nam wiceminister.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 16.02.2016 r.

Na zdj.: Lekcja historii o wydarzeniach Grudnia'70 w Szczecinie zorganizowana w I LO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy