poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Grzechów jest wiele

Grzechów jest wiele

Grzechów jest wiele
Data publikacji: 2015-10-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-20 14:48
Wywietleń: 1491 29701

Pesymistyczny obraz polskiego życia akademickiego odmalował prof. Andrzej Zoll, przewodniczący komisji ds etyki przy Polskiej Akademii Nauk, który spotkał się z rektorami uczelni Szczecina i Koszalina. Na briefingu prasowym mówił o plagiatach, autoplagiatach i spółdzielniach wzajemnie cytujących siebie naukowców.

- Grzechów, które popełniają członkowie naszego środowiska, jest wiele - mówił prof. Zoll. - Jednym z nich są plagiaty. Te robione metodą wytnij-wklej, ale także bardziej skomplikowane. Plagiaty powinny dyskwalifikować osoby, które je popełniają. Musi być atmosfera potępienia i ostracyzmu.

Tymczasem, zdaniem uczonego, komisja bardzo często spotyka się z tym, że środowisko patrzyło na takie praktyki z przymrużeniem oka. Inny problem to autoplagiaty. A także nieprawidłowości związane z recenzowaniem. Pierwsza z nich, dobrze znana od lat, to recenzje przyjacielskie, w których wartość merytoryczna ocenianej pracy nie ma większego znaczenia. W efekcie powstają bardzo słabe prace doktorskie i habilitacyjne. Nowszym, ale równie szkodliwym zjawiskiem jest zmawianie się naukowców na pisanie recenzji negatywnej.

- Chodzi o wycięcie pewnych osób - stwierdził prof. Zoll.

Obiektywne wskaźniki - takie jak indeksy cytowań - też mogą prowadzić do patologii. Profesor opowiadał o spółdzelniach naukowców, którzy cytują siebie nawzajem, podbijając sobie statystyki. Podał także przykład naukowca, który nie tylko stworzył taką spółdzielnię, ale też cytował swoje własne prace... których nigdy nie napisał.

©℗

(as)

Komentarze

Wach-larz
To jest takie delikatne , subtelne muśnięcie czubka góry.
2015-10-20 12:45:03
Paweł
Patologia jest stąd, że tacy jak Zoll jeszcze mają coś do powiedzenia. To taki Balcerowicz tylko od prawa, które jest antyspołeczne, stworzone dla bandzior ow i ludzi z układów.
2015-10-20 11:45:49
Wawrzek
panie Zoll a we własne piersi nie stuknąć się? wszystko ok?
2015-10-20 11:15:33
Afery
I co z tego, że mówił, skoro to nic nie zmieni. Była już słynna sprawa doktoratu Ministra S. Gawłowskiego, którego promotorem był członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Szczecinie (Dyrektor Dep. Ochrony Środowiska w GDDKiA), prywatnie brat niedoszłego kandydata PO, a praca zawierała "...dziesiątki fragmentów przepisanych z innych prac, bez podania źródła. Razem dają co najmniej 20 stron..." i wiele innych, ale co z tego. To tak, jak kontrole NIKu. Wykazują nieprawidłowości i cisza.
2015-10-20 11:12:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy