Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Grypa powoduje ciężkie powikłania [FILM]

Data publikacji: 04 października 2016 r. 10:02
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Grypa powoduje ciężkie powikłania
 

Złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, mięśni i gardła – takie objawy nie koniecznie muszą oznaczać przeziębienie. To może być sygnał, że nasz organizm zaatakował wirus grypy, który nie leczony może doprowadzić do ciężkich powikłań. Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę.

- Musimy pamiętać o tym, że co roku tysiące osób choruje, dotyczy to całej populacji. Najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby, które mają choroby przewlekłe. Takie osoby powinny być zaszczepione przeciw grypie, gdyż w ich przypadku powikłania mogą być dramatyczne – mówi newsrm.tv Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu.W ramach wspólnej akcji ze szczepień skorzystało blisko 100 osób – obok Głównego Inspektora Sanitarnego, Marka Posobkiewicza, jego zastępców oraz pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej na czele z prof. Andrzejem Wojtczakiem. Według aktualnych międzynarodowych zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby chętne, choć co sezonowe szczepienie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka np. chorym przewlekle, kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom starszym. W roku 2016 Główny Inspektor Sanitarny rozszerzył zalecenia odnośnie grup osób, które powinny szczepić się przeciw grypie o pracowników służb publicznych, ponieważ pełnią oni  ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, stąd tak istotne jest, aby zawsze byli w gotowości do działania.

 

- Cieszę się, że tak wielu pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego poddało się zalecanemu szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Warto, aby każdy obywatel corocznie korzystał z profilaktyki grypy jaką jest szczepienie ochronne. Są jednak grupy zawodowe, które szczególnie powinny zadbać o swoją kondycję, ponieważ ich zdrowie przekłada się na zdrowie innych. Należą do nich np. pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych oraz pozostałe osoby, których praca polega na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Odporni na grypę i zdrowi pracownicy służb publicznych to gwarancja gotowości niesienia pomocy w każdym momencie zagrożenia oraz sytuacji kryzysowych“ – powiedział Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz.

Grypa i jej powikłania są szczególnie groźne dla osób chorych, przemęczonych, z obniżoną odpornością, małych dzieci i osób starszych, jednak zachorować może każdy. Ponad 30% przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo co oznacza, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, możemy być źródłem zagrożenia dla osób z otoczenia, w tym naszych najbliższych. Dlatego grypie warto zapobiegać. Najlepszym okresem na szczepienie jest początek sezonu grypowego, co nie wyklucza możliwości zaszczepienia się w późniejszym terminie. Zachorowanie na grypę wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia powikłań, czasem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Jak pokazują dane, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba.

Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć zachorowania oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Warto już teraz, jak najszybciej, poddać się szczepieniu ochronnemu i zabezpieczyć się przed nadchodzącym sezonem grypowym.

Zródło: newsrm.tv

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA