Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Grozi nam katastrofa ekologiczna? [FILM]

Data publikacji: 30 maja 2016 r. 10:15
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Grozi nam katastrofa ekologiczna?
 

Niemal 80 procent odpadów plastikowych zanieczyszczających morza pochodzi z niezabezpieczonych wysypisk śmieci. Szacuje się, że co roku ok. 20 mln ton plastikowych opakowań, trafia do oceanów i niszczy środowisko. Takie działanie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

- Czysta woda i gleba są bardzo ważne dla naszej przyszłości. Wszystkie firmy będą musiały się przekształcić w ekologiczne i dbające o zrównoważony rozwój – mówi newsrm.tv Timothy Glaz, Head of Corporate Affairs, Werner & Mertz GmbH.

Jednym z problemów jest brak wykorzystywania zasobów, które już mamy np. odpady z tworzyw sztucznych (PET) stanowią wartościowy surowiec wtórny. Ich ponowne przetworzenie to rozwiązanie upcyklingu opakowań PET, który pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystanych w produkcji.

 

- Żeby stworzyć nowe PET, potrzebujemy dużo energii, która doprowadza do emisji CO2. Jeśli używa się starych opakowań PET przy produkcji nowych, obniża się jego emisję o ponad 60%. Produkty PET mogą być poddawane recyklingowi wielokrotnie do produkcji nowych opakowań – mówi Timothy Glaz.

Jednak jak przyznaje ekspert zazwyczaj firmy nie działają w ten sposób, gdyż nadal jest to innowacyjne rozwiązanie. – Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że to korzystnie wpłynie na ich produkt. My sprzedaliśmy już 4-5 mln tak opakowanych towarów i żaden konsument się nie skarżył. Opakowania nie różnią się wizualnie – wyjaśnia Timothy Glaz.

Inicjatywa Recyklatu  jest pierwszą znaną metodą recyklingu opakowań PET zakładającą wykorzystanie materiałów z segregacji odpadów, takich jak bezzwrotne butelki PET. Odpady te były do tej pory utylizowane termicznie, wykorzystywane w przemyśle włókienniczym lub po prostu je wyrzucano, w związku z czym nierzadko kończyły w morzach na całym świecie.

Ekologiczne przedsiębiorstwa idą też o krok dalej np. starają się wykorzystywać maksymalnie surowce. W taki sposób powstało Centrum Wodne w siedzibie firmy Werner & Mertz. Jest to zespół budynków, które w optymalny sposób wykorzystują pozyskiwaną energię. Woda do produkcji m.in. ekologicznych produktów. – Woda z naszej produkcji jest filtrowana, a materiał z filtracji służy do produkcji cegieł. My sami nie produkujemy cegieł, ale przekazujemy materiał firmie, która się tym zajmuje – mówi Timothy Glaz i dodaje. – W naszej siedzibie korzystamy ze źródeł odnawialnej energii. Mamy wiatraki i panele słoneczne na dachach. Pozyskaną wodę używamy do ogrzewania i chłodzenia budynku i naszych produktów.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA