Uniwersytet Szczeciński rozpoczął współpracę z gminą Goleniów. Stosowną umowę podpisali prof. Waldemar Tarczyński, rektor US, oraz Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa.
Rozpoczęte współdziałania mają charakter bardzo prospołeczny i skierowane są głównie do osób, które zasługują na szczególną troskę, a więc starszych oraz niepełnosprawnych. Uniwersytet Szczeciński od początku powstania stara się być miejscem nie tylko kształcenia, ale także budowania społeczeństwa obywatelskiego, dlatego chętnie zaangażuje się w działania gminy Goleniów.
– Cieszę się z dzisiejszego sformalizowania współpracy, która już trwa od kilku lat. Jako przykład warto podać Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goleniowie, który jest wspierany naukowo przez naszą kadrę akademicką. Mam nadzieję, że Uniwersytet Szczeciński będzie dla gminy Goleniów wsparciem także w innych obszarach – stwierdził prof. W. Tarczyński.
Władze Goleniowa bardzo mocno stawiają na rozwój polityki społecznej. Dlatego też wspierają rozwój Centrum Aktywności Lokalnej oraz innych licznych organizacji pozarządowych.
– Na terenie naszej gminy znajduje się spora liczba interesujących instytucji o charakterze społecznym, jak na przykład Zakład Aktywności Zawodowej, który zatrudnia i rehabilituje osoby niepełnosprawne. Ponad 130 osób z różnymi niepełnosprawnościami znajduje swoje miejsce aktywności zawodowej w Goleniowskim Parku Przemysłowym, świadcząc usługi dla znajdujących się tam ponad 55 przedsiębiorstw z całego świata – podkreślił R. Krupowicz.
Obecna na spotkaniu prof. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prorektor US ds. organizacji, zaakcentowała, że Uniwersytet Szczeciński ma bardzo mocno rozwinięte kwestie wsparcia i ochrony prawnej osób z różnymi niepełnosprawnościami.
– Mogę się pochwalić, że nasz Dział ds. Osób Niepełnosprawnych działa wzorcowo. Obecnie realizujemy kilkumilionowe projekty oraz jako jedna z pierwszych uczelni wprowadzamy politykę dotyczącą osób ze szczególnymi potrzebami. Uniwersytet Szczeciński posiada odpowiednio przeszkoloną kadrę, która może być pomocna w organizacji kursów doszkalających i rozwijających kompetencje miękkie osób zajmujących się niepełnosprawnymi na terenie gminy – zadeklarowała prorektor.
Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a gminą Goleniów dotyczyć będzie także realizowania społecznych, kulturalnych i społeczno-gospodarczych programów oraz projektów rozwojowych. Te działania wpisywać się będą również w krajowe i międzynarodowe akcje na rzecz środowiska naturalnego, zwłaszcza Puszczy Goleniowskiej.
(as)