Uczniowie województwa zachodniopomorskiego znów nie zachwycili. Ich wyniki z egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej i części humanistycznej są poniżej średniej krajowej. Lepiej jest tylko ze znajomością języków. W piątek Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podała wyniki.
Zachodniopomorscy uczniowie po raz kolejny dowiedli, że najlepiej opanowali znajomość języków obcych oraz wiedzę z języka polskiego. Najsłabsze wyniki są z części matematyczno-przyrodniczej, zwłaszcza z matematyki.
Egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści napisali na 53,6 proc. punktów (średnia krajowa - 56 proc., lubuskie - 54 proc., wielkopolskie - 55 proc.). Za zadania z języka polskiego nasi uczniowie uzyskali 64,9 proc. pkt. (kraj - 69 proc., lubuskie i wielkopolskie - po 65 proc.). Arkusz z przedmiotów przyrodniczych zachodniopomorscy uczniowie rozwiązali na 48,7 proc. pkt. (kraj - 51 proc., lubuskie - 49 proc, wielkopolskie - 50 proc.). Zadania z matematyki nasi gimnazjaliści rozwiązali na 45,17 proc. pkt (kraj - 49 proc., lubuskie - 46 proc., wielkopolskie - 47 proc.). Na egzamin uczniowie wybierali jeden z sześciu języków obcych. Zwykle był nim język angielski, który na poziomie podstawowym w Zachodniopomorskiem napisali na 63 proc. pkt (kraj 64 proc., lubuskie - 63 proc., wielkopolskie - 62 proc.). Na poziomie rozszerzonym zaś nasi uczniowie otrzymali 45 proc. pkt (kraj 45 proc., lubuskie - 48 proc., wielkopolskie - 43 proc). Z języka niemieckiego zachodniopomorscy uczniowie na poziomie podstawowym uzyskali 56 proc. pkt (kraj - 57 proc., lubuskie - 59 proc., wielkopolskie - 54 proc. ), na rozszerzonym - 41 proc. (kraj - 44 proc., lubuskie i wielkopolskie - 37 proc.). Rzadziej zdawane języki w naszym województwie to rosyjski - 82 proc., francuski - 73 proc, hiszpański - 87 proc., włoski - 71 proc. Z wyjątkiem francuskiego, ze wszystkich nasi uczniowie na poziomie podstawowym mieli lepszy wynik od średniej krajowej.
W kraju, jak również w naszym województwie, niższe wyniki uzyskano w mniejszych miejscowościach i na wsiach, najlepsze są natomiast w miastach powyżej 100 tys. osób.
Absolwenci gimnazjów w dniach 24-28 czerwca powinni złożyć w szkole, do której kandydują kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu i kopię świadectwa. Egzamin da im aż 50 proc. możliwych punktów.
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard Pakieser
NZ. Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 46 w Szczecinie