Projekt ESABALT realizowany przez Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał status projektu flagowego w Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR - Strategy for the Baltic Sea Region) i został uwzględniony w ogłoszonym w czerwcu tego roku Planu Działania tej strategii.
ESABALT zakłada stworzenie zintegrowanego systemu służącego podwyższeniu bezpieczeństwa morskiego. Zawierać on będzie najnowocześniejsze rozwiązania z z zakresu pozycjonowania, e-nawigacji, systemów obserwacji naziemnej oraz systemu wielokanałowej łączności morskiej (cooperative communications).
Dzięki temu ma zwiększać się wiedza o aktualnej sytuacji na morzu dla wszystkich jednostek pływających w basenie Morza Bałtyckiego, z wykorzystaniem monitoringu ruchu morskiego w czasie rzeczywistym oraz systemem obserwacji środowiska o istotnym znaczeniu dla transportu morskiego i zapobiegania wypadkom morskim. Nowatorskim elementem koncepcji ESABALT jest zastosowanie technik crowdsourcingu do zbierania i integracji informacji (marynarze mogą podnieść poziom bezpieczeństwa przesyłając do systemu istotne, z punktu widzenia żeglugi, informacje poprzez serwis internetowy).
Projekt realizowany jest tylko przez czterech partnerów, konsorcjum tworzą: Fiński Badawczy Instytut Geoprzestrzenny (Finnish Geospatial Research Institute) – lider projektu, Furuno Finland Ltd. – znacząca firma w branży morskiej, producent sprzętu i oprogramowania nawigacyjnego, SSPA (Szwecja) – znana na rynku firma, oferująca wszelkiego rodzaju systemy informatyczne dla gospodarki morskiej, w tym systemy lądowe i statkowe, oraz właśnie Akademia Morska w Szczecinie (została zaproszona do współpracy przez Fiński Badawczy Instytut Geoprzestrzenny)
- To ogromne wyróżnienie dla konsorcjum, w którym działamy – mówi dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski, kierownik projektu w AM w Szczecinie – Świadczy o uznaniu dla wypracowanych
w ramach ESABALT rozwiązań i daje możliwość do kontynuowania tego tematu w kolejnych podobnych projektach.
Projekt otrzymał rekomendacje fińskiego Ministerstwa Transportu oraz Urzędu Morskiego
w Szczecinie.
(as)
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI
Na zdjęciu: Akademia Morska w Szczecinie znalazła się w międzynarodowym konsorcjum.