czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Fizyka jest wokół nas

Fizyka jest wokół nas

Fizyka jest wokół nas
Data publikacji: 2016-04-11 12:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1147 127721

Fizyki nie da się nie lubić. Fizyka jest światem, który nas otacza, a jak można nie lubić świata? - pyta prof. Marek Golka, znakomity nauczyciel fizyki w XIII LO i popularyzator tej dziedziny nauki.

Pokazy z fizyki w wykonaniu uczniów Trzynastki pod kierunkiem profesora odbyły się w sobotę w XIII LO. Mogli je obejrzeć, a nawet uczestniczyć w nich czynnie, wszyscy ci, którzy odwiedzili te szkołę z powodu jej dnia otwartego. Licealiści przy u. Unisławy, jako jedyni w województwie zachodniopomorskim mają laboratorium fizyczne.

- To nie jest konwencjonalna fizyka. W szkole nie uczy się fizyki doświadczalnej - mówi prof. Marek Golka.

W ciągu czterech lat XIII LO wyrosło na fizyczną potęgę. Uczniowie Trzynaski uczestniczą w zajęciach koła fizycznego, a najwięksi pasjonaci tej dziedziny budują po lekcjach nowatorskie urządzenia. Wielu z nich odnosi najwyższe sukcesy w ogólnopolskiej olimpiadzie z fizyki, uznawanej za najtrudniejszą olimpiadę przedmiotową w kraju. W ub.r. szkoła miała 12 finalistów w tej dziedzinie, w tym roku ma 10 finalistów i trzech laureatów, w tym zwycięzcę.

Tę niezwykłą pracownię fizyczną XIII LO utrzymuje własnym sumptem. Młodzi ludzie występują m.in. z pokazami na Tall Ships Races, za co mogą czasem zakupić potrzebne części do budowanych urządzeń i odczynniki. Brakuje im jednak do pomocy pracownika obsługi, gdyż czasami sprzątanie po twórczej pracy, pochłania więcej ich wysiłku, niż ważne eksperymenty. Czy miasto wesprze młodych naukowców? Ich wysiłek i sukcesy miały duży wpływ na tegoroczne zwycięstwo XIII LO w rankingu najlepszych liceów miesięcznika Perspektywy. To także marka Szczecina. ©℗

(el)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Fizyka jest wokół nas Fizyka jest wokół nas

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”