Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Egzamin gimnazjalny. Trudna część przyrodniczo-matematyczna

Data publikacji: 19 kwietnia 2018 r. 14:42
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Egzamin gimnazjalny. Trudna część przyrodniczo-matematyczna
Gimnazjaliści podczas egzaminu w Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie. Fot. Ryszard PAKIESER  

Zadania z przedmiotów przyrodniczo-matematycznych były naprawdę trudne - mówili gimnazjaliści, który wychodzili w czwartek z egzaminu. Po środowej części humanistycznej był to ich drugi dzień egzaminu.

W Szczecinie wiedzą z całego zakresu gimnazjum wykazuje się prawie 3 tys. uczniów. W ciągu trzech dni przystąpią do pięciu- sześciu egzaminów. Ten w części matematyczno-przyrodniczej bardzo ich zaskoczył. Choć - ich zdaniem - łatwiejszy był egzamin z matematyki.

- Arkusz składał się z sześciu, siedmiu zadań do każdego przedmiotu przyrodniczego: biologii, chemii, fizyki i geografii. Najtrudniejsza była chemia i biologia  - uznały Helena Baz i Julia Serafin, uczennice z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie.

Pewną trudność z chemii sprawiły gimnazjalistkom zadania z wiązaniami alkanów, a z biologii to, które dotyczyło lemura. Należało wybrać z czterech jedną cechę, która świadczy o tym, że lemur był ssakiem. Nieco zaskoczyła też fizyka, a zwłaszcza zadanie z pogranicza fizyki i chemii, w którym na podstawie podanych liczb należało obliczyć gęstość materiału, z jakiego została wykonana bransoletka oraz podać jej ciężkość w oparciu o poziom wody, który został przez nią wyparty. Z geografii pewnym zaskoczeniem były pytania z zakresu gospodarki Japonii.

- Ta część egzaminu była trudna. W poprzednich latach pytania z tych przedmiotów były zdecydowanie łatwiejsze - stwierdziła Julia Serafin.

W województwie zachodniopomorskim od lat najsłabsze wyniki uczniowie uzyskują na egzaminach z matematyki. Uczennice z Gimnazjum nr 42 nie narzekały jednak na egzamin z matematyki, przyznały, że w ich szkole znakomicie przygotowano je z tego przedmiotu. W arkuszu musiały zmierzyć się z zadaniami całego zakresu nauki. Były funkcje, kąty, kolejność działań, potęgi, pierwiastki, działania z tekstem. - Dość mocno wymagające były jednak matematyczne zadania otwarte - oceniła Helena Baz.

W piątek uczniowie klas trzecich gimnazjów przystąpią do egzaminów z języków obcych. Najpierw będą pisali egzamin na poziomie podstawowym, a następnie osoby, które tego języka uczą się od szkoły podstawowej oraz chętni - na poziomie rozszerzonym. Zdecydowana większość osób zdaje język angielski. Wyniki egzaminów gimnazjaliści poznają 16 czerwca.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Gimnazjaliści podczas egzaminu w Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA