poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Nauka > Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki

Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki

Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki
Data publikacji: 2018-04-18 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1153 323371

Egzamin gimnazjalny bardzo zaskoczył. - Spodziewaliśmy się rozprawki, a była charakterystyka - mówili po części humanistycznej uczniowie z Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów rozpoczęli w środę trzydniowy egzamin. Za nimi część humanistyczna -  test z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz test i praca pisemna z języka polskiego. Tematem wiodącym były wartości, ale także pojawiły się pytania dotyczące skrótowców. Gimnazjaliści odpowiadali też na pytania do tekstu o godności oraz fragmentu książki Małgorzaty Musierowicz. Tematem pracy pisemnej była charakterystyka bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, gdy dokonywał wyboru życiowego. Uczniowie z Gimnazjum nr 11 przyznali, że od roku stale ćwiczyli rozprawkę i jej się spodziewali.

- Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że zamiast rozprawki musieliśmy napisać charakterystykę - przyznał Jakub Banaś. - Scharakteryzowałem bohatera dramatu "Romeo i Julia" Szekspira. Uwzględniłem, że Romeo kierował się w życiu uczuciem do Julii, które było dla niego najwyższą wartością, nawet gdy wypędzili go z miasta i w końcu oddał dla niej życie.

Jego kolega Patrycjusz Gil scharakteryzował Rudego, bohatera "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego, który w czasie II wojny światowej oddał życie za ojczyznę.

Gimnazjaliści przyznali, że w części humanistycznej egzaminu (historia i wos) nie spodziewali się tak wielu pytań dotyczących królów Polski. Związane one były min. z terytoriami Władysława Łokietka i Bolesława Krzywoustego. Uczniowie musieli wykazać się też wiedzą na temat budowy katedr, wyprawy ewangelizacyjnej św. Pawła, prześladowaniem chrześcijan, wojny secesyjnej, Średniowiecza, Nowożytności i XVIII -XIX wieku.

- W części egzaminu z historii najbardziej zaskoczyło mnie pytanie związane z pisarzem i filozofem Jean  Jacques Rousseau - przyznał Jan Kolmer.

W części egzaminu sprawdzającej wiedzę z zakresu wos-u były m.in. pytania o podatki vat, cit i akcyzę oraz możliwość budowy drogi przez samorząd gminy.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Uczniowie Gimnazjum nr 15

Fot. Dariusz GORAJSKI

Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki

Komentarze

Troche dluzsza sukienka... lub spodnie
A ta w tej mini... "liczy jeszcze na blysk" ??
2018-04-19 12:07:09
mariusz
wg mnie to egzamin trudny a zakres z ktorego mieli sie przygotowac gimnazjalisci ogromny. i dlaczego egzaminy sa w kwietniu a nie w czerwcu?
2018-04-19 00:21:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy