Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zachodniopomorski kurator oświaty Katarzyna Koszewska, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego Dariusz Śpiewak i prezes Polskich Terminali Dariusz Smoliński podpisali w poniedziałek (21 sierpnia) porozumienie. Dotyczy ono działań na rzecz edukacji morskiej i ekologicznej oraz popularyzacji branży morskiej. Celem jest upowszechnianie wiedzy na temat ekosystemów morskich, zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz możliwości rozwoju zawodowego w sektorze morskim.
– Morskość Szczecina i gospodarka morska, obecność tutaj portu determinuje charakter naszej społeczności, naszego miasta – podkreślił wojewoda Zbigniew Bogucki. – Był taki czas, który na szczęście przeminął, kiedy te wszystkie sprawy związane z gospodarką morską, z portami, ze stoczniami były, można powiedzieć, odłożone na piątą czy szóstą kolejność. Wracamy od ośmiu lat do odbudowywania gospodarki morskiej.
Wojewoda wspomniał o największych inwestycjach ostatnich lat, jak modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m czy rozbudowa portu, oraz o planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
– To są wszystko rzeczy, które dzieją się na naszych oczach i które są tak naprawdę spełnieniem pewnych obietnic czy zapowiedzi wyborczych naszego środowiska politycznego – dodał. – Jeżeli jednak chcemy patrzeć w przyszłość i mieć zupełne zrozumienie mieszkańców Szczecina i województwa, musimy edukować i mówić, że Szczecin albo będzie morski i silny, albo będzie słaby.
Na podstawie podpisanego porozumienia powstanie swego rodzaju system docierania do dyrektorów szkół, przedszkoli, do nauczycieli, wychowawców, rodziców i dzieci.
– Chodzi o to, żeby te dzieci za kilka lat mogły powiedzieć: wiemy, że Szczecin to jest miasto portowe, miasto morskie, wiemy, że musimy iść w tym kierunku, chcemy się edukować, widzimy naszą przyszłość, przyszłość naszego Szczecina i Pomorza Zachodniego – mówił wojewoda.
Zdaniem kurator oświaty Katarzyny Koszewskiej edukacja morska jest ważnym elementem całej edukacji.
– Myślę, że wspólne konkursy, zajęcia, spotkania, konferencje pomogą przede wszystkim nauczycielom w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć związanych z edukacją morską, ale też z edukacją ekologiczną – zaznaczyła. – To jest ważne, że właśnie w województwie zachodniopomorskim ta edukacja morska będzie na trochę innym, wyższym poziomie.
Jak dodała, dotyczy to również przygotowania młodych ludzi do wykonywania zawodów morskich, tak istotnych w naszym regionie.
Dariusz Smoliński, prezes spółki Polskie Terminale, wyraził nadzieję, że we współpracy z Urzędem Wojewódzkim, Kuratorium Oświaty i szkołami uda się jeszcze mocniej rozpropagować pozytywny wizerunek branży morskiej. ©℗
(ek)
Autor filmu: Piotr Sikora