piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Dowiemy się w czerwcu

Dowiemy się w czerwcu

Dowiemy się w czerwcu
Data publikacji: 2016-02-04 07:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1169 115571

Od 3 lutego rozpoczęła się ogólnopolska debata o systemie edukacji narodowej. To na niej zapadnie decyzja w sprawie przyszłości gimnazjów. Debata zakończy się w czerwcu. Dopiero wtedy dowiemy się, czy i kiedy gimnazja zostaną zlikwidowane.

Jak powiedział Kurierowi wiceminister edukacji Maciej Kopeć, publiczna debata poświęcona będzie  kształtowi całego systemu edukacji, a nie tylko przyszłości gimnazjów. Dodał, że do prac nad reformą zapisało się 1300 ekspertów z całej Polski. W najbliższych dniach podany zostanie harmonogram tych konsultacji. Debata ma zostać rozpisana na pół roku, w tym czasie eksperci będą dyskutowali i dopracowywali projekt, by - zdaniem wiceministra - wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

- Bardzo sobie cenię debaty ekspertów, ale wiadomo, jak to z ekspertami bywa: ilu ekspertów, tyle opinii. Może się zdarzyć, że w sprawie gimnazjów będziemy ich mieli tysiąc trzysta. Dlatego uważam, że konsultacje powinny być społeczne, a nie wyłącznie eksperckie - powiedziała Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Należałoby wysłuchać opinii nauczycieli, rodziców, ciał społecznych jakimi są związki zawodowe oraz samorządów, które najbardziej odczują ciężar tych zmian.

Przypomnijmy, zamiar likwidacji gimnazjów był jednym z elementów programu edukacyjnego PiS. Wywołał on jednak liczne protesty wśród nauczycieli i rodziców. Przeciwny jest mu też ZNP, który za pozostawieniem gimnazjów zbierał podpisy. W całym kraju poparło go 250 tysięcy osób, w Zachodniopomorskiem ponad 10 tysięcy, w Szczecinie - tysiąc. Zdaniem ZNP w wyniku likwidacji gimnazjów pracę straci 100 tysięcy nauczycieli i 20 tysięcy pracowników administracji i obsługi. W Szczecinie zwolnienia dotknęłyby półtora tysiąca ludzi.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Sławomir BOREK (arch.)

Na zdj.: Czy tegoroczny nabór do gimnazjów będzie ostatnim? Na zdjęciu jeden z naborów do Gimnazjum nr 42 w Szczecinie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy