Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Dla specjalistów technologii cyfrowych

Data publikacji: 30 kwietnia 2017 r. 07:59
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:43
Dla specjalistów technologii cyfrowych
 

Technikum Technologii Cyfrowych powstaje przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie, obok Technoparku Pomerania. Będzie kształcić poszukiwanych na rynku pracy specjalistów w zakresie technologii informacyjnej. Pierwszy nabór już tej wiosny.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i młodych ludzi, tworzymy szkołę, która będzie kształcić techników informatyków posiadających rozległe kompetencje, myślących logicznie i algorytmicznie, z dobrymi podstawami matematyki, fizyki i języków obcych. Chcemy, by nasi absolwenci potrafili nie tylko korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych, ale również je tworzyć i zmieniać dzięki nim świat – mówi Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych.

Założeniem tworzonego w miejscu obecnego Gimnazjum nr 6 technikum ma być kształcenie przyszłych specjalistów IT (information technology). Fachowcy z zakresu technologii informacyjnej posiadać będą kompetencje cyfrowe, czyli zajmować się będą przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem i zabezpieczeniem informacji. Ich zakresem działania będzie informatyka, dbałość o sprzęt komputerowy, oprogramowanie. Z badań rynku pracy wynika, że tacy specjaliści są dziś  najbardziej poszukiwaną przez pracodawców i najlepiej zarabiającą grupą zawodową.

Technikum powstało we współpracy z Technoparkiem Pomerania i ulokowanymi w nim firmami IT. Przedsiębiorcy będą współtworzyć program nauczania, prowadzić praktyczne zajęcia dla uczniów, przyjmować ich na staże i praktyki. Najbardziej utalentowani uczniowie mogą też liczyć na stypendia i indywidualne doradztwo. 

- Siła szkoły ma wynikać z bezpośredniej współpracy z biznesem, co umożliwi dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku i pracodawców. Nowoczesne kształcenie, udział przedsiębiorców w lekcjach, korzystanie z zaplecza technologicznego firm oraz staże i praktyki mogą być dla uczniów okazją do zdobycia pracy w naszych firmach – wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

W procesie nauczania uczestniczyć będą m.in. firmy technologiczne: TEONITE, Sagra Technology, Meelogic i SoftVig. Na początku technikum będzie kształcić uczniów w dwóch nowoczesnych specjalnościach: internet rzeczy oraz aplikacje mobilne i internetowe.

- Technologie mobilne sukcesywnie wypierają komputery. Otacza nas coraz więcej inteligentnych przedmiotów codziennego użytku, jak inteligentne samochody, zegarki czy termostaty, które łączą się z iInternetem i komunikują ze sobą nawzajem (tzw. Internet Rzeczy). Już dziś Tesla umożliwia "wezwanie" samochodu z garażu na podjazd za pomocą zegarka, a Amazon planuje dostarczać paczki dronami.  Zależy nam, aby młodzi ludzie kształcili się w tym kierunku i jako specjaliści IT uczestniczyli w tych przemianach – mówi Robert Olejnik z firmy TEONITE.

Obecnie w Polsce brakuje ok. 50 tys.  informatyków. Natomiast według prognoz analityków do końca 2020 r. będzie w tym sektorze dwa razy więcej wakatów niż specjalistów.

W nowym technikum młodzież będzie mogła nauczyć się tworzenia i wykorzystywania technologii cyfrowych. Uruchomiane zostaną cztery nowoczesne pracownie komputerowe. Uczniowie będą mogli ponadto rozwijać swoje pasje m.in. na zajęciach koła matematyczno-fizycznego, grafiki komputerowej czy fotografii cyfrowej.

(el)

Fot. arch.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA