W czwartek (22 marca) na godz. 17 w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie zaplanowano debatę na temat budowy granic II Rzeczpospolitej. Wśród zaproszonych gości są: prof. dr hab. Janusz Faryś, prof. dr hab. Marek Jabłonowski i prof. dr hab. Aleksander Smoliński. Spotkanie poprowadzi redaktor Dariusz Baranik.
Organizator wydarzenia, czyli Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, pisze tak: "Budowa granic II Rzeczypospolitej była procesem długotrwałym. Choć po pierwszej wojnie światowej zwycięskie mocarstwa poparły konieczność istnienia niepodległego państwa polskiego, kwestia kształtu długo pozostawała nieokreślona. Pierwsze decyzje w tej kwestii zapadły w 1919 r. na konferencji pokojowej w Wersalu, ale Polacy nie czekali na postanowienia traktatu, postanowili działać sami. Już 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w Wielkopolsce – Polacy domagali się powrotu tych ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstanie zakończyło się sukcesem, ale o być albo nie być II Rzeczypospolitej miała dopiero zadecydować wojna na wschodzie. Również tutaj Polacy realizowali politykę faktów dokonanych".
Konflikt z Ukrainą, Czechami, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, „bitwa warszawska” – nazwana przez lorda d’Abernona osiemnastą najważniejszą bitwą w dziejach świata, „operacja niemeńska”… to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone podczas debaty,
(as)
Mapa: Kamila Łucjan