Środa, 30 października 2024 r. 
REKLAMA

Czym zastąpić antybiotyki? Ten plaster może być przełomem

Data publikacji: 24 lipca 2024 r. 17:16
Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2024 r. 17:20
Czym zastąpić antybiotyki? Ten plaster może być przełomem
Badania dr inż. Anny Malwiny Żywickiej są ważne ze względu na coraz mniejszą skuteczność leczenia antybiotykami.  

Wynalazek badaczki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie może pomóc w leczeniu groźnie zakażonych ran skóry. Chodzi o żelowy opatrunek – plaster z celulozy bakteryjnej i bakteriofagów. Wymyśliła go dr inż. Anna Malwina Żywicka.

Bakteriofagi to wirusy, które zamiast człowieka atakują bakterie. Występują naturalnie w naszym środowisku. Terapie bakteriofagami odkryto na przełomie XIX i XX wieku, badania nad nimi zahamowało jednak odkrycie tańszej w produkcji penicyliny. Mogą one wkrótce zastąpić coraz mniej skuteczne antybiotyki. Wciąż jednak potrzebne są badania, które potwierdzą, że tego typu terapie nie mają negatywnego wpływu na komórki ludzkie.

Badania te są niezwykle ważne w dobie antybiotykoodporności, kiedy świat szuka nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka sprawdzi jak bakteriofagi, posadzone na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej będą skuteczne w kontakcie bakteriami, które na ranie skóry tworzą trudną do pokonania przez człowieka barierę zwaną biofilmem. Celuloza bakteryjna, produkowana przez mikroorganizmy, w kontakcie ze skórą nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji. Dzięki swojej żelowej strukturze przyspiesza również proces gojenia. Materiałem produkowanym przez jedne bakterie, w połączeniu z „dobrymi” wirusami można walczyć w ten sposób z innymi, groźnymi patogenami.

Badaczka w ramach konkursu SONATA 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 1,7 mln zł na realizację projektu badawczego pt. „Wpływ wolnych i immobilizowanych na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej bakteriofagów na komórki ludzkie oraz możliwość ich zastosowania w leczeniu ran objętych biofilmem”.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który wyizoluje dla uczonej ZUT pożądane szczepy bakteriofagów.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Badaczka - padaczka
2024-07-28 17:15:04
i tyle w temacie sztuczności narzucanych politpoprawnością feminatywów - co do antybiotyków - może po prostu lepiej byłoby poszukać nowych antybiotyków a nie kolejnej wersji aspiryny... co do bakteriofagów - cieszy że są prowadzone prace w tym kierunku ale skąd przekonanie że wirusy nie będą mutować jak wirus grypy i w pewnym momencie nie wybiorą człowieka zamiast bakterii - zresztą przyszłość i tak należy to nanobotów...
chester
2024-07-27 03:37:23
Badaczka! "Naukowczyni" brzmi idiotycznie, "uczona" archaicznie. Kurier chce być poprawny, ale żeby nie było ani głupio ani śmiesznie - jest badaczka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA