Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Czy znasz Gryfitów?

Data publikacji: 26 listopada 2015 r. 20:51
Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2015 r. 22:10
Czy znasz Gryfitów?
 

Ogromną wiedzą musieli się wykazać uczestnicy czwartkowego III Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy Historycznej "Książęta pomorscy" w szczecińskiej Szkole Podstawowej nr 56. Uczniowie klas 4-6 otrzymali do wypełnienia dwadzieścia pytań dotyczących życiorysów książąt z rodu Gryfitów - Warcisława I, Barnima I, Barnima III, Eryka I Pomorskiego i Bogusława X.

I tak choćby trzeba było wiedzieć, jak miała na imię szwagierka Warcisława, kto był w składzie sądu polubownego między Barnimem III a szczecinianami, kiedy Szczecin nabył prawa miejskie, jak nazywał się chłop, który w dzieciństwie wziął pod opiekę Bogusława X.

Jak podkreślali jurorzy, poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie wykazali się imponującą wiedzą. Stąd przyznano więcej tytułów laureatów niż w ubiegłym roku. I tak konkurs wygrał Jędrzej Kopaczewski z SP56, drugie miejsce zajął Igor Tyrko z SP53, trzecie- Paweł Nawracki z SP7, czwarte - Karolina Sammel ze Szkoły Salezjańskiej, piąte - Amelia Krzyżanowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. i Piotr Kaźmierczyk z SP1. 

Po konkursie wiedzowym, odbyła się rywalizacja na przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne o Eryku Pomorskim. Pierwsze miejsce zajęli: Jan Leśniewski z SP51 i Adam Kubera z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st., drugie - Karolina Sammel ze Szkoły Salezjańskiej, trzecie - Daria Jurewicz i Rolf Giemza, oboje z SP56.

Konkursy odbyły się pod patronatem "Kuriera Szczecińskiego".

(MON)

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA