czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Czy znasz Gryfitów?

Czy znasz Gryfitów?

Czy znasz Gryfitów?
Data publikacji: 2015-11-26 20:51
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-26 22:10
Wywietleń: 1466 42528

Ogromną wiedzą musieli się wykazać uczestnicy czwartkowego III Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy Historycznej "Książęta pomorscy" w szczecińskiej Szkole Podstawowej nr 56. Uczniowie klas 4-6 otrzymali do wypełnienia dwadzieścia pytań dotyczących życiorysów książąt z rodu Gryfitów - Warcisława I, Barnima I, Barnima III, Eryka I Pomorskiego i Bogusława X.

I tak choćby trzeba było wiedzieć, jak miała na imię szwagierka Warcisława, kto był w składzie sądu polubownego między Barnimem III a szczecinianami, kiedy Szczecin nabył prawa miejskie, jak nazywał się chłop, który w dzieciństwie wziął pod opiekę Bogusława X.

Jak podkreślali jurorzy, poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie wykazali się imponującą wiedzą. Stąd przyznano więcej tytułów laureatów niż w ubiegłym roku. I tak konkurs wygrał Jędrzej Kopaczewski z SP56, drugie miejsce zajął Igor Tyrko z SP53, trzecie- Paweł Nawracki z SP7, czwarte - Karolina Sammel ze Szkoły Salezjańskiej, piąte - Amelia Krzyżanowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. i Piotr Kaźmierczyk z SP1. 

Po konkursie wiedzowym, odbyła się rywalizacja na przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne o Eryku Pomorskim. Pierwsze miejsce zajęli: Jan Leśniewski z SP51 i Adam Kubera z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st., drugie - Karolina Sammel ze Szkoły Salezjańskiej, trzecie - Daria Jurewicz i Rolf Giemza, oboje z SP56.

Konkursy odbyły się pod patronatem "Kuriera Szczecińskiego".

(MON)

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie