Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Czy uczniowie pójdą do szkół we wrześniu? MEN odpowiada

Data publikacji: 2020-06-24 12:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Czy uczniowie pójdą do szkół we wrześniu? MEN odpowiada
 

Przez ostatnie trzy miesiące, z powodu pandemii, uczniowie brali udział w lekcjach nauki zdalnej. W piątek zakończą obecny rok szkolny i odbiorą swoje świadectwa. Jak będzie wyglądało nauczanie po wakacjach? - pytają rodzice uczniów i nauczyciele.

Jak nas poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej chwili trwają przygotowania do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. MEN deklaruje, że zrobi wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie.

Platforma epodreczniki.pl jako uzupełnienie

 - Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach -  przyznaje Anna Ostrowska. - Jednocześnie pracujemy nad udoskonaleniem narzędzi on-line do nauki zdalnej, tak aby nauczyciele i dyrektorzy mogli korzystać tych rozwiązań, tak jak dotychczas, jako uzupełnienie swoich metod pracy. Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół.

Platforma epodreczniki.pl od ok. 10 lat jest wciąż rozwijana, niezależnie od epidemii. Znajdują się na niej materiały pomocne do pracy na lekcji, np. wirtualny spacer po dworku w Czarnolesie Jana Kochanowskiego, czy doświadczenia przyrodnicze, ale także scenariusze lekcji oraz karty pracy dla uczniów. Materiały przygotowuje Ośrodek Rozwoju Edukacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007−2013 oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020). Podczas nauki zdalnej z powodu pandemii te zasoby bardzo się przydały.

Szkolenia nauczycieli w ramach „Lekcja:Enter”

Informacje o możliwościach wykorzystywania platformy były przekazywane szkołom od września 2019 r., co wpisywało się w projekt MEN  „Lekcja:Enter”. Zgodnie z jego założeniami do 2023 r. zostanie przeszkolonych ponad 75 tys. nauczycieli. Zakres szkolenia obejmuje m.in. tworzenie własnych lub wykorzystywanie dostępnych w internecie zasobów i narzędzi edukacyjnych do nauczania. Niespodziewanie pandemia wymusiła na nauczycielach samodzielne dokształcenie się w tym zakresie. Jednocześnie platforma epodreczniki.pl stale się rozbudowuje; do końca tego roku ma na niej powstać 10 tys. e-materiałów edukacyjnych z 10 przedmiotów dla szkół ponadpodstawowych. Będą one pomocne, niezależnie od trybu pracy szkół.

- Apelujemy zatem o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów - dodaje rzecznik MEN. - Podkreślam, że przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół od września.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie fałszować wyborów
2020-06-24 13:45:30
Idąc tokiem rozumowania Pisowskiej władzy i tego jakimi są krętaczami-należy ten komunikat czytać dokładnie odwrotnie.Skoro mówią NIE,oznacza to nic innego jak TAK.Oni mówią jedno,po czym postępują dokładnie na odwrót.Nie wierzę zatem ani w pół słowa temu co kryje się za wypowiedziami pani rzecznik. Nauczyciele mówią zupełnie co innego,są przecieki od dyrektorów szkół,którzy swoimi kanałami dowiadują się,że od Września dalej ma być prowadzona nauka zdalna.Marne to pocieszenie bo pokolenie młodzieży idzie na zmarnowanie.Jak widać PiSowi zależy na tym by nie edukować społeczeństwa.Społeczeństwo wyedukowane,wykształcone to złe społeczeństwo,czepialskie,roszczeniowe i awanturnicze-czego reżim obecnie doświadcza.Są wybory-cóż oni Wam innego teraz powiedzą-?
bezsens
2020-06-24 12:14:36
Szkoły pozamykane a place zabaw pękają w szwach . Czy ktoś coś z tego rozumie ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ