W poniedziałek (12 września) w Szczecinie rozpoczyna się konferencja kosmologiczna - "Varying Constants and Fundamental Cosmology" VARCOSMOFUN'16. Potrwa do 17 września. Wezmą w niej udział laureaci prestiżowej nagrody Templetona - prof. John Barrow, prof. P.C.W. Davies i ks. prof. Michał Heller. Organizator przedsięwzięcia to Szczecińska Grupa Kosmologiczna.
Do szerokiej publiczności będzie skierowany przed wszystkim wykład prof. Daviesa, pracownika Centrum Fundamentalnych Koncepcji w Nauce na Uniwersytecie Arizona w USA - "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?". Odbędzie się on 15 września o g. 18.30 na kampusie Akademii Morskiej w Szczecinie przy ul. Szczerbcowej 4 w sali nr 7 na I piętrze. Wykład będzie wygłaszany w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Prof. Davies jest autorem wielu książek popularnonaukowych (m.in. "Bóg i nowa fizyka", Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 1996). W trakcie wykładu omówi główne możliwości oraz wyzwania związane z dalszymi etapami poszukiwania sygnałów od cywilizacji pozaziemskich w oparciu o swoją nową książkę "Upiorna cisza" ("Eerie silence").
Inne wykłady to m.in. "Philosophy and cutting edge of physics and cosmology" prof. Mariusza Dąbrowskiego, "Varying constants – astronomical observations" prof. Michaela Murphy'ego czy "Inflation, early universe and dark matter" prof. Marka Hindmarsha.
Szczecińska Grupa Kosmologiczna rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90-tych. Jest utworzona głownie z pracowników Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zakładu Kosmologii i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki. Aktualnie grupa realizuje projekt badawczy pt. "Nowe konsekwencje zmienności stałych fundamentalnych w fizyce i kosmologii". Obejmuje on zagadnienia związane z teoretycznymi i obserwacyjnymi następstwami zmienności w czasie i przestrzeni takich wielkości fizycznych jak prędkość światła c, stała grawitacyjna G, stała struktury subtelnej α, stosunek masy protonu do elektronu oraz innych stałych fizycznych.
(as)
Fot. Dariusz Gorajski