poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Nauka > Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki

Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki [GALERIA]

Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki
Data publikacji: 2019-02-21 15:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-18 23:15
Wywietleń: 950 376895

Pierwszy przenośny komputer, archaiczne dyski, pierwsze oprogramowania, części do komputerów - takie cyfrowe antyki zaprezentowano w czwartek (21 lutego) podczas wernisażu wystawy "Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki" w Technoparku Pomerania.

Wystawa poświęcona historii rozwoju komputerów osobistych przygotowana została przez Technopark Pomerania we współpracy z Muzeum Techniki.

- Mamy nadzieję, że to co przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Techniki będzie interesujące i pokaże coś, co wydarzyło się przez 40 lat - mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania. - Przecież pecet o którym rozmawiamy ma dopiero 40 lat. Tyle lat temu IBM wypuściło na rynek te urządzenia, które w ogromny sposób zmieniły to, jak żyjemy, jak się zachowujemy oraz z czego korzystamy.

Wystawa składa się m.in. z: jednego z pierwszych komputerów stacjonarnych; pierwszego modelu notebooka, czyli ThinkPada firmy IBM; części do pecetów; oprogramowań; pierwszych podręczników dla informatyków; czasopism komputerowych. Przygotowane zostały także prezentacje, które opisują rozwój komputerów osobistych, m.in. "70 lat informatyki".

- Mało kto zdaje sobie sprawę, z jak młodą dziedziną mamy do czynienia. W tym roku Polskie Towarzystwo Informatyczne hucznie obchodzi 70-lecie istnienia informatyki w kraju - dodał Andrzej Feterowski.

Odwiedzający mogą spróbować swoich sił grając w pierwszym wydaniu kultowej gry "Prince of Persia" z 1989 roku. Inną atrakcją jest "Blockout" - gra stworzona przez Polaków, która jest trójwymiarowym odpowiednikiem "Tetrisa".

 - Cieszę się, że nasz sąsiad Technopark Pomerania organizuje taką wystawę. Teraz komputery są dla nas normalną częścią życia, ale wcześniej była to wielka nowość i nie wszystko było tak oczywiste i łatwe - mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. - Dzięki tej wystawie można zobaczyć, jak kiedyś budowane były pecety. Sama wystawa przypomina o tym, jak mocno zmienia się informatyka.

Wystawę będzie można oglądać przez pewien czas w Technoparku. Później będzie dostępna w Muzeum Techniki.

- A to dlatego, że wtedy Technopark przygotuje następną ekspozycję. Mamy kilka pomysłów na wystawy związane z informatyką - dodał Stanisław Horoszko.

- Przyjrzenie się tym starym i działającym komputerom to naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ nie miałem okazji zobaczyć tych wszystkich modeli - mówił Marcel, uczeń Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie. - Uważam, że to dobra okazja, aby zobaczyć, na jakich komputerach pracowali kiedyś ludzie.

* * *

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w holu budynku F3 Technoparku Pomerania (ul. Cyfrowa 6 w Szczecinie). ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki

Komentarze

Pepele
Panie, jaka maszyna? Bajtek to przecież jedno z pierwszych czasopism komputerowych w Polsce, które obecnie stało się kultowe.
2019-03-12 08:59:36
teść pasierba
"Bajtek" to była maszyna!
2019-02-21 17:41:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie