Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Cyfrowa dostępność. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest liderem

Data publikacji: 16 czerwca 2021 r. 11:43
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2021 r. 11:51
Cyfrowa dostępność. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest liderem
Fot. ZUT  

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepszych uczelni w Polsce pod względem dostępności cyfrowej. Raport przygotowała wrocławska agencja Kinaole Solutions, która zbadała 50 stron internetowych szkół wyższych pod kątem dostosowania ich dla osób z różnymi ograniczeniami. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, a na trzecim Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dostępność to dostosowywanie produktów, usług (nie tylko tych o charakterze cyfrowym) oraz przestrzeni tak, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba osób, również osób z ograniczeniami, stałymi, tymczasowymi lub sytuacyjnymi – czytamy w raporcie Kinaole Solution.

„Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce” powstał na podstawie badania stron internetowych 50 szkół wyższych, które przeprowadzono od lutego do marca 2021 roku. Autorzy badania podkreślają, że żadna z uczelni niepublicznych nie posiadała deklaracji dostępności, z kolei wśród uczelni publicznych aż 30 taką deklarację posiada. 

- Nasza uczelnia od lat dba o dostosowanie serwisu zut.edu.pl do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych oraz narażonych na wykluczenie cyfrowe. Byliśmy trzykrotnie nagradzani w prestiżowym konkursie „Strona Internetowa bez Barier”. Dwa lata temu znaleźliśmy się w gronie sygnatariuszy partnerstwa na rzecz dostępności w programie „Dostępność Plus”. Od kilku lat prowadzimy cykliczne szkolenia dla pracowników z redagowania stron internetowych, tworzenia dostępnych e-dokumentów oraz materiałów dydaktycznych przygotowania deklaracji dostępności– mówi Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Raport powstał na podstawie wytycznych WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines), które dotyczą osób niewidomych, niedowidzących oraz głuchych. Wśród 16 kryteriów ujęto m.in.: kontrolę odtwarzania dźwięku, kontrast, zawartość nietekstową, tytuł strony oraz jej język.

- Od kilku lat dostępność cyfrowa jest moim zainteresowaniem oraz pasją. Doskonale wiem, że ważna jest dla wszystkich, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami – komentuje Anna Czekalska, pełnomocnik rektora ZUT ds. dostępności cyfrowej.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA