W Domu Kultury w Łobzie odbyła się sesja popularnonaukowa pod hasłem „Dziedzictwo archeologiczne ziemi łobeskiej czynnikiem rozwoju turystyki”. Liczne zebranych uczestników powitał w piątek (25 listopada) Bogdan Przybyła, prezes, działającej od roku, Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. Debatę ubogaciły referaty, które wygłosili: dr Marcin Szydłowski (Uniwersytet Szczeciński) i dr hab. Andrzej Janowski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Szczecinie).
W trakcie spotkania zostały przypomniane skarby dawnych epok, które kryje ziemia łobeska: megality, kurhany, grodziska. Pomniki czasów odległych znalazły się w centrum uwagi. Pojawiły się pomysły na wytyczenie szlaków turystycznych dla miłośników aktywnego relaksu. Być może w przyszłym roku zostanie wydany przewodnik po grodziskach w powiecie łobeskim dla miłośników archeologii. Z pewnością zostaną zintensyfikowane weryfikacyjne badania stanowisk archeologicznych na terenie dorzecza Regi w granicach powiatu łobeskiego. Warto nadmienić, że w latach 2015-2016 takowe prace były prowadzone m.in. w miejscowościach Tucze, Trzebawie, Starogard, Resko, Wicimice, Iglice, Grzęzno. Wprawdzie są pochodzące z przełomu XIX i XX wieku opracowania niemieckie wspomnianych stanowisk, ale – okazuje się – jest jeszcze sporo do odkrycia.
Na zakończenie sesji zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Grodziska łobeskie w obrazie”. Pierwszą nagrodę za fotografie otrzymał Bolesław Makawczyk, a kolejne zostały przyznane: Elżbiecie Szczęsnej, Nataszy Sadzak, Tadeuszowi Korzeniewskiemu, Paulinie Nowickiej, Bartoszowi Szostakiewiczowi. Nagrodą specjalną został wyróżniony Jakub Wrzeszcz, uczczeń Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie za makietę grodziska na wzgórzu zamkowym w Wiewiecku.
Nagrodzone prace w roku przyszłym będą prezentowane we wszystkich gminach powiatu łobeskiego.
Tekst i fot. (cz.b.)