poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Będzie strajk oświaty

Będzie strajk oświaty

Będzie strajk oświaty
Data publikacji: 2016-12-20 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 491 188436

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił we wtorek (20 grudnia) procedurę sporu zbiorowego. Oznacza to, że rozpoczął on przygotowania do strajku generalnego, który ma odbyć się w marcu.

W planowanej reformie edukacji ZNP widzi poważne zagrożenie dla polskiego systemu oświaty. Związek domaga się od rządu dwóch rzeczy: złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę edukacji i zwiększenia nakładów na oświatę. Swoje postulaty wyraził w październiku podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole”, kierując stosowne pismo do premier Beaty Szydło. Miesiąc później kilkanaście tysięcy nauczycieli pikietowało przeciwko reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. Postulaty nie zostały spełnione. W poniedziałek (19 grudnia) zorganizowano kolejną pikietę w Warszawie. Zgromadziła ona 35 tysięcy nauczycieli, którzy protestowali przeciwko reformie edukacji pod hasłem „Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji”. Zorganizował ją ZNP razem z Koalicją „NIE dla chaosu w szkole” i ruchem „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. Wyrażając swój sprzeciw wobec reformy edukacji, protestujący apelowali do prezydenta RP o weto. Wręczyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie petycję z wnioskiem o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji, a jeśli ją podpisze - o zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji. Przekazali prezydentowi 15 świątecznych paczek z ponad 250 tys. podpisów w obronie polskiej szkoły i ustroju szkolnego zebranych w akcji "Razem dla gimnazjum" oraz pod petycją "W obronie polskiej szkoły".

Podczas wtorkowego posiedzenia Zarząd Główny ZNP zdecydował, że w związku z niespełnieniem postulatów, od 20 grudnia rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Szczegóły ogłosił na www.znp.edu.pl. Można o tym też przeczytać na stronie zarządu okręgu zachodniopomorskiego ZNP: www. szczecin.edu. znp.pl, gdzie znajduje się także link: "Jeszcze możesz podpisać petycję w obronie polskiej szkoły". ©℗

(el)

Fot. Robert STACHNIK 

Komentarze

Jarun
A niech strajkują, co to komu przeszkadza? Za bumelki najwyżej zwolni się nauczycieli i po krzyku. Związkowcy wiedzą, że są nietykalni - dlatego podskakują. A "dobra zmiana" polegała na obsadzeniu kurator PZ swoim człowiekiem. Tak daleko PiS na tym nie ujedzie. Zawłaszczanie państwa już "wychodzi bokiem' kaczorowi.
2016-12-21 15:37:37
.
Komunistyczne belferstwo się burzy - niech strajkują do usranej śmierci lecz podczas wakacji.
2016-12-21 13:34:18
Obiektywnie...
Szkoda ze rodzice nie czytają podstawy programowej i nie zastanawiają sie, ze pieniądze przeznaczone na deformę mogłyby dać szkołom i uczniom np więcej godzin języków obcych, podział na grupy, a teraz zostaną wydane na pieczątki i tablice informujące.
2016-12-21 11:27:36
wydział do walki z sektami finansowymi dojącymi budżety szkół
Rodzice popierają reformę oświaty, żądają jak najszybszej likwidacji gimnazjów i rozwiązania sekty finansowej ZNP, utrzymującej się z budżetów a nie składek. ZNP zlikwidować jak najszybciej. Jeszcze szybciej niż gimnazja. REFORMA TO WPROWADZENIE NORMALNOŚCI I KSZTAŁCENIA NA NORMALNYM POZIOMIE
2016-12-21 08:07:38
Rodzic
Rodzice widzą poważne zagrożenie dla oświaty ze strony działalności postkomunistycznego ZNP. Chcą wprowadzić chaos w szkołach. Ewidentnie działają na zlecenie sił wrogich Polsce.
2016-12-20 22:54:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy