Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uczelnia dla Zielonego Przemysłu, wspólnie ze spółką LOCUS-TECH wybuduje instalację do produkcji zielonego wodoru z elektrolizerem o mocy 10 MW oraz magazyn wodorowy wraz z infrastrukturą naukowo-badawczą. Wszystko będzie zasilane energią odnawialną z OZE.
– Inwestycja powstanie na terenie należącym do naszej uczelni – informuje Emilia Kujawa, rzecznik prasowy ZUT. – Centrum Technologii Wodorowych ma zostać wybudowane w Lipniku pod Stargardem. Będzie to instalacja do wytwarzania „zielonego wodoru” oraz Centrum Badawczo-Naukowe, w którym testowane będą technologie wodorowe.
17 grudnia JM rektor ZUT, prof. Arkadiusz Terman i Adam Cichewicz prezes zarządu spółki LOCUS-TECH podpisali umowę konsorcjum, która zakłada wspólne starania o dofinansowanie inwestycji. ZUT w tym przedsięwzięciu odpowiada za część dotyczącą rozwoju i badań, a LOCUS-TECH za część komercyjną, dotyczącą produkcji wytwarzania oraz sprzedaży zielonego wodoru na rynku komercyjnym.
– Planowana instalacja będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii w związku z tym, do konsorcjantów dołączy firma produkująca zieloną energię za pomocą fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowych, albo w połączeniu tych dwóch źródeł – opisuje Emilia Kujawa. – Konsorcjum, które będzie poszerzone o ten podmiot, postara się w marcu o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „SMART” (maksymalne 150 mln zł). Sam projekt szacowany jest na ok. 200 mln zł.
Technologię, która będzie stosowana w Centrum, polegającą na wykorzystaniu energii z ogniw fotowoltaicznych do produkcji wodoru, celem magazynowania i dalszego użycia do wytworzenia energii elektrycznej zaadaptowali naukowcy z WIMiM ZUT w ramach opracowanego na zlecenie firmy LOCUS-TECH, studium wykonalności „Zielony wodór dla domu”. Firma LOCUS-TECH jest też właścicielem praw wyłącznych do opracowania.
(K)