czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Asy z historii Pomorza!

Asy z historii Pomorza!

Asy z historii Pomorza!
Data publikacji: 2017-05-12 20:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 749 255265

Gala finałowa XVII edycji wojewódzkiego konkursu „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region” odbyła się w piątek w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Złoty wiek Pomorza (XVI-XVII wiek)". W sumie wzięło w nim udział 250 uczniów, natomiast do Wielkiego finału dostało się ok. 60 asów z historii Pomorza.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazja. Jak mówiła na gali szefowa działu edukacji muzeum - Krystyna Milewska, w tym roku poziom przygotowania uczniów był wyjątkowo wysoki:

- To był chyba najdoskonalszy konkurs pod względem wiedzy, jaką reprezentowali uczniowie - mówiła pracownica muzeum. - W finale, gdzie na przykład uczniowie klas 4-6 mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów dotyczących wystawy w muzeum, można było się przekonać o znakomitym przygotowaniu. W pracach pisemnych zawarte były szczegóły i ciekawostki na temat eksponatów. Dlatego rywalizacja była ogromna, bo czasami pomiędzy uczestnikami konkursu była różnica pół punktu, które decydowały o konkretnym miejscu w finale.

Wśród najmłodszych uczniów pierwsze miejsce zajął Adam Lewna ze szczecińskiej SP 56, drugie - Karol Wawryniuk z SP 1 ze Szczecina (jemu też przypadł tytuł „Mistrza Roku"), trzecie - Paula Januszewska ze szczecińskiej SP 41, z kolei wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Uciechowski z SP 56 (Szczecin), Michał Białachowski z SP 56 (Szczecin) i Antoni Wróblewski ze Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zajęły: Karolina Sammel ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie oraz Dalia Aghmane z SP 4 w Stargardzie (obie dziewczynki otrzymały też tytuł Dziennikarza Roku), drugie miejsce z kolei otrzymały: Weronika Puciato z SP 4 w Stargardzie oraz Marta Witek ze szczecińskiej SP 41, trzecie zajęły: Berenika Preston ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach oraz Klaudia Wyrwał z SP 4 w Stargardzie. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Amelia Krzyżanowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, Wiktor Seniów ze szczecińskiej SP 10, Jędrzej Kopaszewski ze szczecińskiej SP 56, Aleksandra Brodacka ze Szkoły Podstawowej w Moryniu, Ziemowit Śledziński z SP 53 w Szczecinie oraz Szymon Ziętarski ze szczecińskiej SP 56.

W kategorii gimnazjalistów najlepsza okazała się - i zajęła pierwsze miejsce - Patrycja Maj z Gimnazjum nr 10 w Szczecinie, drugie otrzymała - Matylda Godlewska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, trzecie zajęli: Julia Bejnarowicz ze Społecznego Gimnazjum w Dźwirzynie oraz Mateusz Bernat z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie, natomiast wyróżnienia dostali: Jarowit Śledziński z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, Mateusz Modrzejewski z Gimnazjum nr 3 w Stargardzie, Karolina Kutera z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie, Michał Liczbiński z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie. Tytuł „Historyka Roku" otrzymali z kolei: Matylda Godlewska (Gimnazjum nr 42 w Szczecinie) i Antoni Jeż (Gimnazjum nr 10 w Szczecinie).

W przyszłym roku konkurs w muzeum ma dotyczyć historii Pomorza w XX wieku. Organizatorem konkursu jest Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: W piątek w Muzeum Narodowym dyplomy odebrali finaliści i laureaci konkursu „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region”.

Fot. Dariusz Gorajski

Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy