piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Nauka > Amnestia maturalna

Amnestia maturalna

Amnestia maturalna
Data publikacji: 2020-05-24 20:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Wywietleń: 2065 456445

Ubiegłoroczni maturzyści, którzy nie zdali ustnego egzaminu z języka polskiego lub obcego, otrzymają odpust maturalny. Ci, którzy chcieli na tegorocznej maturze poprawić ten egzamin, nie będą mogli tego zrobić, gdyż z powodu pandemii w tym roku odbędą się tylko egzaminy pisemne. Minister edukacji wprowadził więc dla nich amnestię.

Ogłoszona przez Dariusza Piontkowskiego amnestia maturalna obejmie tylko tych uczniów, którzy rok temu oblali egzaminy ustne i w tym roku chcieli zdawać je jeszcze raz.

- Historia się powtarza, kiedy Roman Giertych był ministrem edukacji, wtedy też z jednego przedmiotu można było nie zdać i otrzymywało się świadectwo maturalne - powiedział nam nauczyciel jednego ze szczecińskich liceów.

„Absolwenci, którzy w 2020 r. deklarowali ponowne przystąpienie do ustnego egzaminu maturalnego, aby ten egzamin zdać, nie będą do niego przystępowali” - czytamy w przygotowanym przez MEN rozporządzeniu. - „Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego”.

- To jest dobra decyzja tym bardziej, że ustny egzamin maturalny nie jest brany pod uwagę w rekrutacji na uczelnie wyższe. Jedynie, w niektórych przypadkach liczy się na studia za granicą - ocenia Jarosław Duda, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie. - Często też nie zdany egzamin ustny nie jest powodem słabej wiedzy uczniów, lecz efektem stresu. U nas się to zdarza co dwa trzy lata. Taka decyzja w obecnej sytuacji daje szanse tym uczniom, którzy nie mogliby przystąpić do egzaminu, aby go poprawić.

Ze statystyki poszczególnych placówek znajdującej się na oke.poznan.pl wynika, że jest to całkiem pokaźna grupa. Na 270 szkół średnich w Zachodniopomorskiem z ustnego egzaminu z języka polskiego 100-proc. zdawalności nie było w 44 szkołach. W samym Szczecinie natomiast na 60 publicznych i niepublicznych szkół kończących się maturą, egzaminu z języka polskiego nie zdali pojedynczy uczniowie w 15 szczecińskich placówkach.

Przeanalizowaliśmy też statystyki zdawalności szkół w egzaminie z najpopularniejszego z języków obcych - angielskiego. W województwie zachodniopomorskim z obowiązkowego ustnego egzaminu z języka angielskiego 100-proc. zdawalności nie osiągnięto w 104 na 270 placówek. W Szczecinie nie zdali go uczniowie 16 na 60 szkół kończących się maturą. Chodzi o placówki publiczne i niepubliczne. Ilu osób w województwie zachodniopomorskim może dotyczyć amnestia? - zapytaliśmy w piątek w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, lecz nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Absolwenci, którzy nie mają zdanych innych egzaminów lub nie uda im się poprawić złego wyniku w czerwcu, będą musieli poczekać do następnego roku. Ich amnestia nie obejmie. Mimo, że - jak zapowiedział minister - egzaminów ustnych nie będzie, to będą wyjątki. Dotyczą one osób, które starają się o przyjęcie na zagraniczne uczelnie, które wymagają wyniku takiego egzaminu albo potrzebujących zdać egzamin ustny, by zrealizować postanowienia umowy międzynarodowej. Aby - w drodze wyjątku - móc przystąpić do matury ustnej, musieli zgłosić to do piątku, 22 maja dyrektorowi szkoły, do której uczęszczali.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Amnestia maturalna nie obejmie egzaminów pisemnych

Komentarze

5th_element
Ależ po co półśrodki, od razu dać matołom dyplomy uczelniane i ciepłe posadki w paru ministerstwach, nie będą przynajmniej odstawały od średniej urzędniczej.
2020-05-25 14:39:09
prezent prezesa
No i będziemy mieli maturzystów "piątkowskich". Powinni ich przyjąć bez egzaminów na Polonistykę tacy są bezcenni. Ale obciach. Pała na maturze i jak kiedyś dziecku powiedzieć że mamusia/tatus to nieuk był.
2020-05-25 14:18:53
Ewa
To jest niesprawiedliwe.Ja zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki i muszę pisać.Jeśli nie zdam a piszę poprawkę ostatni rok to nie mam matury a ci z ustnego mają.Głupi przepis.
2020-05-25 14:03:18
ankocholik
Odpust - będzie niezłe chlańsko.
2020-05-25 11:54:56
zazeł
Może należałoby całkowicie zlikwidować egzamin, a świadectwa maturalne wydawać obligatoryjnie w urzędach powiatowych wszystkim osiemnastolatkom, oczywiście z certyfikowanym błogosławieństwem od katechety. Na kształceniu oligofrenicznej progenitury moglibyśmy zaoszczędzić kilka miliardów złotych rocznie.
2020-05-25 11:41:35
ksiadz
Odpust maturalny !!!
2020-05-24 23:45:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie