Miejska Biblioteka Publiczna przy al. Wojska Polskiego zaprasza w prelekcyjną podróż do powojennej Japonii – epoki, kiedy to zaczęły powstawać najbardziej doceniane filmy.
W środę 9 lipca o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie pt.: „Kurosawa i inni. Złoty okres rozwoju kina japońskiego (1945-60)”. To w latach 50. XX w. tworzyli swoje dzieła mistrzowie japońskiego kina, na czele z Akirą Kurosawą, Yasujiro Ozu i Konem Ichikawą. Filmy tych reżyserów przez dziesiątki kolejnych lat są nagradzane i omawiane jako wzorce przy kręceniu współczesnych obrazów.
Ale kino japońskie ze „złotego okresu” to nie tylko filmy kostiumowe czy dramaty obyczajowe. Kilka innych mocno rozpoznawalnych fabuł filmowych także stało się inspiracją dla kolejnych twórców.
Podczas prelekcji uczestnicy porozmawiają o ulubionych filmach japońskich i o historii ich powstania. Prelegentem będzie Artur „Hatto Danmari” Niewczas – z wykształcenia socjolog, z zawodu specjalista ds. promocji w bibliotece w Szczecinie, z pasji fan kultury państw Dalekiego Wschodu na czele z Japonią. Szczególnie zainteresowany kinematografią japońską i hongkońską, literaturą azjatycką, a także mangą i anime.
(K)