Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki, Alan Sasinowski, Cezary Sikorski i Konrad Wojtyła – to nazwiska autorów nominowanych w tegorocznej, 5. edycji Nagrody Literackiej „Jantar”. W tym roku po raz pierwszy ogłoszono także książkę wyłonioną w plebiscycie czytelników. Zwycięzcę poznamy 23 listopada podczas Festiwalu Czytania.
Do konkursu zgłoszonych zostało 29 książek. Jego ideą jest wyłonienie najlepszej książki roku autora lub autorki pochodzących lub związanych z Pomorzem Zachodnim. Nagroda „Jantar” przyznawana jest przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
– Mamy dwadzieścia dziewięć książek wydanych w 2023 r., więc wybór najlepszych był dla jury trudnym orzechem do zgryzienia – opowiadała wicemarszałek Anna Bańkowska. – Myślę, że będzie to wspaniałe wydarzenie, kolejna nagroda marszałka województwa czeka na naszego, piątego Jantara.
W tym roku jury konkursu wybrało trzy książki poetyckie i dwie powieści. Są to: „Późne życie” Ingi Iwasiów, „Do żywego” Artura Daniela Liskowackiego, „Chłopiec w ogniu” Alana Sasinowskiego, „Hotel Mariański” Cezarego Sikorskiego oraz „Scherzofrenia” Konrada Wojtyły.
– To już piąta edycja festiwalu, a więc krok po kroku buduje się zachodniopomorska tradycja literacka – tak o nagrodzie mówił prof. Piotr Krupiński, członek jury. – W tym roku mieliśmy wrażenie, że ta edycja reprezentuje naprawdę wysoki poziom.
Powieść I. Iwasiów Piotr Krupiński określił jako „raport z oblężonego świata”, książkę „pulsującą apokaliptycznym niepokojem”. Tom poetycki A. D. Liskowackiego zdaniem jury „mierzy się ze współczesnością, poruszając kwestie wojny na Ukrainie, dewastacji polskiego życia publicznego, niszczenia języka potocznego i oficjalnego, pamięci o przeszłości niepoddającej się manipulacjom polityki historycznej”. „Chłopiec w ogniu” A. Sasinowskiego został okrzyknięty powieścią „przewrotną, zaskakującą i prowokującą”. „Hotel mariański” C. Sikorskiego nazwał prof. Krupiński „niepokojącym, ciemnym i gnostyckim poematem”, a „Scherzofrenię” K. Wojtyły „przejmującym zbiorem współczesnych trenów i neotrenów”.
Jury w składzie: Halina Lizińczyk, prof. Tomasz Mizerkiewicz, dr Anna Łozowska-Patynowska i Piotr Krupiński postanowiło przyznać dodatkowo siedem wyróżnień dla: Jana Bentkowskiego za powieść „Cwaniak z Koszalina”, Igora Górewicza za „Piastów, legendy i niewolników”, Jolanty Jonaszko za zbiór opowiadań „Nietutejsi, Roberta Jurszy „Spotkania z nagą małpą”, Zbigniewa Kosiorowskiego „Rewersał”, Przemysława Kowalewskiego za „Kozła” oraz dla Marcina Szczygielskiego za „Diabelskie nasienie”.
Tegoroczną nowością jest wyłonienie książki, która zwyciężyła w plebiscycie czytelników. Jest nią kryminał „Kozioł” Przemysława Kowalewskiego.
– Przez wiele lat myślałem, że z mitu rzeźnika z Niebuszewa nie się już nic wycisnąć, a tu znalazł się autor, który stworzył przejmującą narrację – tak o „Koźle” mówił Piotr Krupiński.
Laureata piątej edycji nagrody Literackiej „Jantar” poznamy w trakcie 12. Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”, który odbędzie się w dniach 22-25 listopada 2024 r. Galę wręczenia nagrody zaplanowano na sobotę, 23 listopada o godz. 19.00 w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. ©℗
Agata JANKOWSKA