Sobota, 27 czerwca 2026 r. 
REKLAMA

Złote Pióro za „Vakho. Ucieczka do piekła” dla szczecińskiego pisarza

Data publikacji: 27 czerwca 2026 r. 14:18
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2026 r. 14:18
Złote Pióro za „Vakho. Ucieczka do piekła” dla szczecińskiego pisarza
Fot. archiwum  

Marek Boszko-Rudnicki nagrodzony prestiżową nagrodę literacką „Złote Pióro” za powieść „Vakho. Ucieczka do piekła”. Uznana została za najlepszą książkę roku 2025. Uroczysta gala odbyła się w Sali Turkusowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

REKLAMA

Komisja konkursowa podkreśliła, że decyzja nadania „Złotego Pióra” była, co nie często się zdarza, jednogłośna.

– Przyznam, że książka mnie zafascynowała – stwierdził Mirosław Welz, prezes Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. – Takie połączenie elementów historii i thrillera robi duże wrażenie.

W imieniu wojewody podkarpackiego, Teresy Kubas-Hul gratulacje dla laureatów złożył Tomasz Błażej, pełnomocnik wojewody:

– Gala Złote Pióro jest szczególnym momentem uhonorowania autorów, których twórczość wzbogaca polską kulturę i literaturę, a jednocześnie inspiruje do dalszych poszukiwań artystycznych. Tego rodzaju inicjatywy podkreślają znaczenie literatury, jako przestrzeni dialogu, refleksji i budowania wspólnoty opartej na wrażliwości i wartościach intelektualnych.

Akcja powieści „Vakho. Ucieczka do piekła” osadzona jest w burzliwych realiach Polski tuż po zakończeniu wojny, w obliczu chaosu politycznego i nieuregulowanych granic na Kresach. Główny bohater, dawny dowódca Wilczego Pułku, podejmuje z polecenia odsuniętego na boczny tor Józefa Piłsudskiego tajną misję przeciwko mackom sowieckiego wywiadu. W czasie rozmów kuluarowych przyznawano, że trzecia część sagi „Vakho” została doskonale oceniona również w kontekście wcześniejszych części sagi, „Vakho. Wilcze szczenię” (w Stanach Zjednoczonych ukazała się pod tytułem „Vakho. The Wolf’s Cub) oraz „Vakho. Czerwone wrota”.

Podczas laudacji stwierdzono, że nagroda Złotego Pióra potwierdza „wysoki kunszt pisarski autora w umiejętnym łączeniu faktów historycznych z trzymającą w napięciu fikcją literacką i dlatego została uznana za najlepszą pozycję minionego roku”.

Uroczystość uświetnili dwaj znani na Podkaraciu bardowie podkarpaccy, Jerzy Krużel i Wojciech Szczurek. Spotkanie stało się też okazją do wymiany poglądów na temat kondycji całego środowiska literackiego, twórców i miłośników literatury.

Złote Pióro to już druga nagroda w tym roku dla Marka Boszko-Rudnickiego. Szczeciński dziennikarz i pisarz w kwietniu został laureatem prestiżowego 32. Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Konkursie im. Janusza Kurtyki za publikację „Mgła spowija niepamięć”.

(k)

REKLAMA
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA