środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Żelaźni Jubilaci

Żelaźni Jubilaci [GALERIA]

Żelaźni Jubilaci
Data publikacji: 2017-04-21 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1697 243439

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego świętowano w czwartek Żelazne Wesele Joanny i Jana Kulmów, wieloletnich mieszkańców puszczańskich Strumian pod Goleniowem. Joanna Kulmowa, poetka, doktor h.c. Uniwersytetu Szczecińskiego, Honorowa Obywatelka Szczecina, oraz Jan Kulma, reżyser, filozof, muzyk, ślub wzięli w 1952 r. Do Strumian przyjechali w 1961 r. z Warszawy, a 35 lat później wyjechali ze Strumian do Warszawy. Czują się mocno związani ze Szczecinem i dlatego w Szczecinie zorganizowali swoje Żelazne Wesele.

Jubilatów i gości przywitała dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. Urszula Chęcińska, autorka monografii twórczości Joanny Kulmowej. Rektor uczelni, prof. Edward Włodarczyk, gratulując Jubilatom i dziękując im za przybycie na uczelnię, przypomniał medal, jaki na ich Srebrne Wesele wykonał ich przyjaciel, artysta malarz Jerzy Duda-Gracz. Umieścił na nim napis: „25 lat walki i męczeństwa”.  Prof. Włodarczyk wręczył Joannie i Janowi Kulmom koło sterowe. Życzenia i rycinę Szczecina przekazał prezydent Piotr Krzystek, a dyrektor Archiwum Państwowego, prof. Krzysztof Kowalczyk, wręczając upominki od archiwistów, krótko przypomniał twórczość Joanny Kulmowej z czasu strajków 1980 r. i stanu wojennego.

Inessa Kuryan, dyrektor ośrodka edukacyjnego „Studyja-Mowija” w Mińsku (Białoruś) i tłumaczka wierszy Joanny Kulmowej na białoruski, mówiła o miłości do poezji i Polski, którą wzbudziły w niej wiersze Kulmowej. Zgodnie z białoruskim obyczajem Joannie Kulmowej ubrałą Jubilatów w wieniec panny młodej i oryginalny pas słucki. Prof. Bronisław Czarnocha, matematyk i fizyk kwantowy z Uniwersytetu Nowojorskiego, mówił dowcipnie o filozofii Jana Kulmy, a prof. Marek Zybura z wrocławskiego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta – o roli pisarzy w powojennym pojednaniu polsko-niemieckim, tłumaczeniach utworów Joanny Kulmowej na niemiecki i przyjaźni państwa Kulmów z tłumaczem, Heinrichem Kunstmannem. Korespondencja między nimi została niedawno ogłoszona w książce, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, nagrodzonej prestiżowymi nagroda za edytorstwo, a przygotowanej przez Urszulę Chęcińską i Marka Zyburę.

Po życzeniach, jakie złożył Jubilatom wiceburmistrz Goleniowa, Tomasz Banach, fragment spektaklu Joanny Kulmowej „Niefruwak piechotny” w wersji niemieckiej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Joanny Kulmowej w Komarowie (gm. Goleniów). Rok temu przygotowali spektakl w wersji francuskiej i prezentowali go we Francji, dokąd pojechali dzięki pomocy finansowej państwa Kulmów.  

Na koniec spotkania Joanna Kulmowa recytowała jeden ze swoich wierszy. Potem były kwiaty i życzenia od bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

Więcej zdjęć w GALERII

Tekst i fot. (b.t.)

Komentarze

niklot
Ty obserwator jesteś zwykły cham ! Taki mały, wredny gnojek.
2017-04-22 09:10:10
obserwator
czyli agent miodek wzgardził i nie przyjechał
2017-04-22 08:09:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy