sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Nagroda im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej
Data publikacji: 2019-03-27 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-21 18:29
Wywietleń: 886 382506

Od przyszłego roku, w Szczecinie ma być wręczana nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Przyznawana będzie autorom literatury dziecięcej, o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych.

- Mam nadzieję, że „dziecięca” Nagroda im. Joanny Kulmowej stanie się równie ważna jak „dorosła” Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, którą Kulmowa podziwiała i lubiła – mówi dr hab. Urszula Chęcińska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, pomysłodawczyni nagrody. - Kulmowa, tak jak Wisława Szymborska, wierzyła we właściwy dziecku i poecie „zmysł udziału”. Pozostawała w wyobraźni dzieciństwa i skutecznego zdziwienia, wdzięku i prostoty, radości i osiągania piękna w nadmiarze. Tak jak Andersen, Janusz Korczak i Astrid Lindgren.

Artystyczny wymiar twórczości Joanny Kulmowej, dla której słowo poetyckie jest narzędziem obrony własnego człowieczeństwa, a prawa dziecka stanowią istotę pisarstwa dla dzieci, z pewnością zasługuje na uhonorowanie pamięci poetki ze Strumian nagrodą jej imienia. Jak mówi Karolina Płotnicka-Błach, p.o. rzeczniczki prasowej US, nagroda jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Szczecińskiego, Miasta Szczecin i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Humanistyczny wymiar nagrody podkreśla humanistyczny wymiar Szczecina. „Los rzucił nas hen daleko, w okolice Szczecina. Stało się coś całkiem niezaplanowanego. Stało się na całe życie. I dobrze się stało” - tak o swoich związkach ze Szczecinem napisali Joanna i Jan  Kulmowie w  „Kronice Szczecina 2016”

- Bardzo się cieszę, że w ten sposób uczcimy pamięć wybitnej pisarki i poetki, która niezwykle mocno była związana z naszym miastem – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta - Myślę, że taka formuła upamiętnienia Joanny Kulmowej jest najlepsza, bo przecież wiąże się z procesem twórczym i rozwijaniem umiejętności pisarskich kolejnych pokoleń.

Jak przypomina Karolina Płotnicka-Błach, w 2010 roku  Uniwersytet Szczeciński nadał Joannie Kulmowej tytuł doctora honoris causa. W tym samym roku Joanna Kulmowa stała się Honorowym Obywatelem Miasta Szczecin. W 2018 roku przyznano jej Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za całokształt twórczości. Powtórzyła wtedy słowa sprzed lat: „we wszystkim, co piszę udzielam pomocy światu, jeżeli chodzi o jego brak zachwytu pięknem, brak radości. Dla dzieci najważniejsza jest radość i ukochanie piękna. A na tym polega funkcja sztuki”.

Joanna Kulmowa zmarła w 2018 roku. Szczecinowi pozostawiła swoje pamiątki, myśli i słowa, która zapisywała  przez trzydzieści pięć lat pobytu w Strumianach.

(z)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Czerwiec 2016. Poetka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

 

 

Komentarze

Proszę patrzeć na fotografię
Na fotografii poetka na Uniwersytecie Szczecińskim w czasie promocji książki wydanej przez US!
2020-03-21 18:16:57
Pytajnik
@ Ojj... trohan-ku === a ty masz trudności z pisaniem w języku polskim. Piszesz z Erewania?
2019-03-30 14:15:49
Ojj... trohan-ku
A nie mozesz PO-moc... i PO-zyczyc chocby trohe swoich "Czubatych Lekow" ?? A polskie czcionki sa juz od dluuuzszego czasu na Warsztacie w remoncie i to Nie moja wina skoro masz Trudnosci i z obecnych PO-czytaniem... ??
2019-03-28 22:59:05
trohan
A,A,A -doczytaj nieuku :-) bez polskiej czcionki. PS. Leki brałeś czubie?
2019-03-28 00:14:12
A, A, A...
Jakie ta Pani Kulmowa miala korzenie i pochodzenie... oraz 1-sze Nazwisko ???
2019-03-27 23:31:19
Pytajnik
@ kon - ty zapewne jesteś pracownikiem tej fermy norek ze Strumian, skoro ci ten "zapach" nie przeszkadza. Znam inne miejscowości, gdzie są podobne fermy i współczuję mieszkańcom, którzy muszą żyć w smrodzie i odganiać tysiące much od stołu. Co do pamięci o poezji J.Kulmowej to nie sądź według siebie - na szczęście są jeszcze ludzie interesujący się poezją, w tym utworami J.Kulmowej.
2019-03-27 19:38:52
fan
To prawda. Szczecin może się kojarzyć ze smrodem, a nie z kulturą i żadne honorisy causy tego nie zmienią. Jak mówił poeta: "Złodziej, kurwa i glina to obraz Szczecina".
2019-03-27 15:57:36
Jarun
Włodarze miasta nagradzają i upamiętniają tych, którzy nie lubili albo nie znali Szczecina, np. Karłowicz, Giedroyć, Kulmowa. W dalszym ciągu panuje myślowy sowietyzm typu: nagrada imieni Lenina połuczył zasłużonyj narodnyj artist...itd. Uraaa...
2019-03-27 10:20:06
kon
Całe szczęście,że znalazł się ktoś, kto zrobił karierę naukową dzięki wszystkiemu,co wyprodukowała poetka, bo inaczej w pamięci pokoleń pozostałby tylko smród z fermy norek , którym ją zatruwano dopóki nie uciekła do stolicy.
2019-03-27 08:44:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie