sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Nagroda im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej
Data publikacji: 2019-03-27 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-30 14:24
Wywietleń: 641 382506

Od przyszłego roku, w Szczecinie ma być wręczana nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Przyznawana będzie autorom literatury dziecięcej, o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych.

- Mam nadzieję, że „dziecięca” Nagroda im. Joanny Kulmowej stanie się równie ważna jak „dorosła” Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, którą Kulmowa podziwiała i lubiła – mówi dr hab. Urszula Chęcińska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, pomysłodawczyni nagrody. - Kulmowa, tak jak Wisława Szymborska, wierzyła we właściwy dziecku i poecie „zmysł udziału”. Pozostawała w wyobraźni dzieciństwa i skutecznego zdziwienia, wdzięku i prostoty, radości i osiągania piękna w nadmiarze. Tak jak Andersen, Janusz Korczak i Astrid Lindgren.

Artystyczny wymiar twórczości Joanny Kulmowej, dla której słowo poetyckie jest narzędziem obrony własnego człowieczeństwa, a prawa dziecka stanowią istotę pisarstwa dla dzieci, z pewnością zasługuje na uhonorowanie pamięci poetki ze Strumian nagrodą jej imienia. Jak mówi Karolina Płotnicka-Błach, p.o. rzeczniczki prasowej US, nagroda jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Szczecińskiego, Miasta Szczecin i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Humanistyczny wymiar nagrody podkreśla humanistyczny wymiar Szczecina. „Los rzucił nas hen daleko, w okolice Szczecina. Stało się coś całkiem niezaplanowanego. Stało się na całe życie. I dobrze się stało” - tak o swoich związkach ze Szczecinem napisali Joanna i Jan  Kulmowie w  „Kronice Szczecina 2016”

- Bardzo się cieszę, że w ten sposób uczcimy pamięć wybitnej pisarki i poetki, która niezwykle mocno była związana z naszym miastem – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta - Myślę, że taka formuła upamiętnienia Joanny Kulmowej jest najlepsza, bo przecież wiąże się z procesem twórczym i rozwijaniem umiejętności pisarskich kolejnych pokoleń.

Jak przypomina Karolina Płotnicka-Błach, w 2010 roku  Uniwersytet Szczeciński nadał Joannie Kulmowej tytuł doctora honoris causa. W tym samym roku Joanna Kulmowa stała się Honorowym Obywatelem Miasta Szczecin. W 2018 roku przyznano jej Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za całokształt twórczości. Powtórzyła wtedy słowa sprzed lat: „we wszystkim, co piszę udzielam pomocy światu, jeżeli chodzi o jego brak zachwytu pięknem, brak radości. Dla dzieci najważniejsza jest radość i ukochanie piękna. A na tym polega funkcja sztuki”.

Joanna Kulmowa zmarła w 2018 roku. Szczecinowi pozostawiła swoje pamiątki, myśli i słowa, która zapisywała  przez trzydzieści pięć lat pobytu w Strumianach.

(z)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Czerwiec 2016. Poetka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

 

 

Komentarze

Pytajnik
@ Ojj... trohan-ku === a ty masz trudności z pisaniem w języku polskim. Piszesz z Erewania?
2019-03-30 14:15:49
Ojj... trohan-ku
A nie mozesz PO-moc... i PO-zyczyc chocby trohe swoich "Czubatych Lekow" ?? A polskie czcionki sa juz od dluuuzszego czasu na Warsztacie w remoncie i to Nie moja wina skoro masz Trudnosci i z obecnych PO-czytaniem... ??
2019-03-28 22:59:05
trohan
A,A,A -doczytaj nieuku :-) bez polskiej czcionki. PS. Leki brałeś czubie?
2019-03-28 00:14:12
A, A, A...
Jakie ta Pani Kulmowa miala korzenie i pochodzenie... oraz 1-sze Nazwisko ???
2019-03-27 23:31:19
Pytajnik
@ kon - ty zapewne jesteś pracownikiem tej fermy norek ze Strumian, skoro ci ten "zapach" nie przeszkadza. Znam inne miejscowości, gdzie są podobne fermy i współczuję mieszkańcom, którzy muszą żyć w smrodzie i odganiać tysiące much od stołu. Co do pamięci o poezji J.Kulmowej to nie sądź według siebie - na szczęście są jeszcze ludzie interesujący się poezją, w tym utworami J.Kulmowej.
2019-03-27 19:38:52
fan
To prawda. Szczecin może się kojarzyć ze smrodem, a nie z kulturą i żadne honorisy causy tego nie zmienią. Jak mówił poeta: "Złodziej, kurwa i glina to obraz Szczecina".
2019-03-27 15:57:36
Jarun
Włodarze miasta nagradzają i upamiętniają tych, którzy nie lubili albo nie znali Szczecina, np. Karłowicz, Giedroyć, Kulmowa. W dalszym ciągu panuje myślowy sowietyzm typu: nagrada imieni Lenina połuczył zasłużonyj narodnyj artist...itd. Uraaa...
2019-03-27 10:20:06
kon
Całe szczęście,że znalazł się ktoś, kto zrobił karierę naukową dzięki wszystkiemu,co wyprodukowała poetka, bo inaczej w pamięci pokoleń pozostałby tylko smród z fermy norek , którym ją zatruwano dopóki nie uciekła do stolicy.
2019-03-27 08:44:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie