„700 głosów na 100 lat” – to wydarzenie, które Opera na Zamku w Szczecinie przygotowuje na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To spektakl dla rodziców z dziećmi, dziadkami, przyjaciółmi. Oprócz chóru i orkiestry Opery na Zamku wystąpią zaproszeni goście. Pieśni patriotyczne, które wszyscy będą śpiewać, wpisane są w polską tradycję i kulturę.
Opera na Zamku proponuje, by ich wyboru dokonała sama publiczność i zachęca wszystkich do głosowania na ulubione utwory, które powinny znaleźć się w repertuarze spektaklu.
Głosowanie rozpocznie się 3 stycznia i potrwa do 14 stycznia. Spośród proponowanych przez Operę 31 pieśni patriotycznych, każdy może wybrać pięć. Piętnaście utworów z największą liczbą głosów zostanie wykonanych 11 listopada 2018 r.
Alfabetyczną listę pieśni patriotycznych publikujemy w dzisiejszym „Kurierze”. Jest ona również dostępna na stronie internetowej www.opera.szczecin.pl. Plakat z wykazem pieśni znajduje się także w foyer Opery na Zamku. Tam też, z kasy Opery, można pobrać kartę do głosowania, wypełnić ją i wrzucić do ustawionej specjalnie w tym celu urny. Głosować można od wtorku do piątku w godz. 12-18, a w soboty w godz. 14-18. Na ulubione utwory zagłosować można także drogą elektroniczną.
Tytuły wybranych pieśni lub przyporządkowane im numery należy napisać i wysłać na adres e-mail: niepodleglosc2018@opera.szczecin.pl. Głosy można oddawać w czasie trwania konkursu: od 3 stycznia 2018 r. do 14 stycznia 2018 r. do godz. 23.59. Uczestnikami głosowania mogą być osoby, które ukończyły 13. rok życia i prawidłowo wypełnią kartę do głosowania. Należy pamiętać, by w obu formach głosowania – papierowej i elektronicznej – podać swoje dane osobowe i wyrazić lub nie zgodę na ich przetwarzanie. Spośród wszystkich osób biorących udział w głosowaniu zostaną rozlosowane nagrody – vouchery na wyżej opisywane wydarzenie oraz gadżety operowe.
Szczegółowy regulamin konkursu wraz z listą utworów jest zamieszczony na stronie internetowej www.opera.szczecin.pl. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 19 stycznia na stronie Opery na Zamku oraz w „Kurierze Szczecińskim”.
(el)
LISTA PIEŚNI
– Białe róże (Rozkwitają pąki białych róż)
– Biały krzyż (Gdy zapłonął nagle świat)
– Bywaj dziewczę zdrowe
– Czerwone maki na Monte Cassino
– Cześć polskiej ziemi, cześć
– Hymn do Bałtyku (Wolności słońce pieści lazur)
– Góralu, czy ci nie żal?
– Kołysanka leśna (Dziś do ciebie przyjść nie mogę)
– Maki (Ej, dziewczyno, ej niebogo)
– Marsz, marsz Polonia
– Marsz Mokotowa (Nie grają nam surmy bojowe)
– Marsz pierwszego korpusu (Spoza gór i rzek wyszliśmy na brzeg)
– Modlitwa Armii Krajowej (O Panie, któryś jest na niebie)
– Mury
– O mój rozmarynie
– Ostatni mazur (Jeszcze jeden mazur dzisiaj)
– Piechota (Maszerują strzelcy)
– Pierwsza Brygada (Legiony to – żołnierska nuta)
– Pierwsza kadrowa (Raduje się serce, raduje się dusza)
– Pieśń o wodzu miłym (Jedzie, jedzie na Kasztance)
– Płonie ognisko i szumią knieje
– Płynie Wisła, płynie
– Przybyli ułani pod okienko
– Rozszumiały się wierzby płaczące
– Serce w plecaku (Z młodej piersi się wyrwało)
– Ułani, ułani, malowane dzieci
– Upływa szybko życie
– Warszawskie dzieci (Nie złamie wolnych żadna klęska)
– Witaj, majowa jutrzenko
– Wojenko, wojenko
– W krwawym polu srebrne ptaszę