Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Zaduszki Teatralne pamięci ludzi szczecińskich scen

Data publikacji: 06 listopada 2023 r. 23:53
Ostatnia aktualizacja: 07 listopada 2023 r. 08:13
Zaduszki Teatralne pamięci ludzi szczecińskich scen
Fot. Elżbieta Kubera  

W hołdzie ludziom teatru, artystom i pracownikom scen szczecińskich odbyły się poniedziałkowe Zaduszki Teatralne. Wieczorne wydarzenie w kościele p.w. św. Dominika po raz 17. zorganizował Związek Artystów Scen Polskich oddział Szczecin.

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - to słowa Wisławy Szymborskiej, której twórczość była prezentowana w części artystycznej wieczoru. Poprzedziła ją msza św. w intencji wszystkich ludzi teatrów. - Modlimy się za naszych bliźnich, którzy byli podziwiani, a dziś potrzebują naszej modlitwy - podkreślił o. przeor Krzysztof Frąckiewicz, a następnie nawiązał do artysty malarza Adama Chmielowskiego, który porzucił sztukę, by jako brat Albert pomagać ubogim i pogubionym w życiu osobom.

Mirosław Kosiński przewodniczący szczecińskiego ZASP-u przyznał, że teatr to cudowne miejsce, gdzie można płakać i śmiać się oraz podziwiać tych, którzy nam dostarczają tych emocji. - Coroczne Zaduszki Teatralne organizowane są w tym celu, aby podkreślić, że pamięć o pracownikach teatrów, którzy odeszli, wciąż trwa - dodał.

Tym razem wspomnienie o ludziach teatru, których nie ma już wśród nas, zostało wzbogacone częścią artystyczną opartą o twórczość polskiej poetki noblistki. Obecny rok, w którym obchodzimy 100-lecie jej urodzin, został bowiem ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość zaprezentowana przez szczecińskich artystów we wnętrzu dominikańskiego kościoła wybrzmiała w sposób niezwykły. Aktorzy: Anna Gielarowska, Anna Januszewska, Marta Łągiewka i Jacek Piotrowski recytowali utwory mniej lub bardziej znane i często bardzo przejmujące: "Jacyś ludzie", "Wszelki wypadek", "Portret kobiecy", "Nienawiść", "Mapy", "Wrażenia z teatru". Nastrój współtworzył na akordeonie Krzysztof Baranowski, który także akompaniował artystom śpiewającym poezję: Oldze Adamskiej, Dorocie Chrulskiej i Olkowi Różankowi. Zabrzmiały m.in. utwory "Nic dwa razy" i "Atlantyda".  Całość wyreżyserował Wiesław Łągiewka, a zgromadzeni licznie szczecinianie nie szczędzili artystom braw. Na zakończenie Mirosław Kosiński wyraził życzenie: "Abyśmy za rok spotkali się tu w tym samym składzie".

Elżbieta Kubera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pier'Dolnięty
2023-11-07 09:12:32
Czy deklamowano wiersze noblistki typu Lenin i Ten dzień ? W końcu to też o przemijaniu ojcze przeorze!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA