wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Zabrzmiały altówki

Zabrzmiały altówki

Zabrzmiały altówki
Data publikacji: 2016-11-25 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1224 175994

Uczniowie szkół muzycznych z całej Polski przez dwa dni prezentowali w Szczecinie swoje umiejętności gry na altówce. Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego po raz trzeci zorganizował Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Dominika Rutkowskiego. Środowy koncert laureatów potwierdził jego wysoki poziom.

-  Poziom przygotowania uczniów w poszczególnych kategoriach oceniam bardzo wysoko - powiedział przewodniczący jury prof. Stefan Kamasa z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Stwierdzam, że instrument tak kiedyś niepopularny, jakim jest altówka, jest obecnie jest dla świata muzycznego coraz częściej wydobywany. W sensie ekspresji ma on dużo możliwości kolorystycznych i może nie jest tak błyskotliwy jak skrzypce, ale jest głosem ludzkim.

Jurorzy podkreślali, iż przed uczestnikami konkursu było nie lada wyzwanie, bowiem mieli oni do wykonania obszerny, grany z pamięci program. Uczniowie szkół pierwszego i drugiego stopnia podzieleni na sześć grup, występowali w dwóch etapach. W każdym z nich, zależnie od kategorii wykonywali po dwa lub trzy utwory, czasem w dwóch częściach. - Wszystkie występy zostały zarejestrowane kamerą, tak by każdy uczestnik mógł je wraz z nauczycielem obejrzeć i przeanalizować - podkreślił Włodzimierz Radin-Rutkowski, koordynator konkursu, prowadzący klasę altówki w ZSM.

Dyrektor ZSM Piotr Piechocki podkreślił, że jest to znaczący konkurs o wysokiej randze, który uświetniają znamienici jurorzy z polskich uczelni, pod przewodnictwem prof. Stefana Kamasy. Dyrektor wspomniał też patrona konkursu - Dominika Rutkowskiego, znakomitego muzyka i pedagoga ZSM, który zmarł pięć lat temu oraz członka jury, Stanisława Sadłowskiego, zmarłego w ub.r., byłego dyrektora ZSM.

- Dominik Rutkowski był jednym z moich pierwszych uczniów na Akademii w Warszawie. Bardzo miło go wspominam, jako uczeń był bardzo sumienny. Spotykaliśmy się także już po jego studiach, kiedy był muzykiem w Filharmonii Szczecińskiej i kameralistą. Przyjeżdżałem na jego koncerty, które ceniłem, podobnie jak spotkania z nim - wspominał prof. Stefan Kamasa.

Wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe były otwarte dla publiczności. - Jestem pod dużym wrażeniem przygotowania tych młodych ludzi. Uczniowie szkół drugiego stopnia zaprezentowali poziom muzyków zawodowych. To była prawdziwa przyjemność móc ich wysłuchać - powiedziała skrzypaczka Barbara Rutkowska, wdowa po Dominiku Rutkowskim.

W Koncercie laureatów wystąpiło czworo zwycięzców: Mieszko Baszczak (pierwsze miejsce) z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie, Dorota Maria Kolinek (drugie miejsce) z OSM nr 1 w Warszawie, Agata Łabowska (drugie miejsce) z OSM I i II St. we Wrocławiu oraz Karolina Pawul (pierwsze miejsce) z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie. Oprócz nich laureatami zostali: Gabriela Tews i Zofia Janiszewska z PSM I st. w Wągrowcu, Katarzyna Nowogrodzka z PSM w Jelenie Górze - wszystkie zdobyły drugie miejsca w swoich kategoriach. Poza tym wyróżnienie otrzymała Maria Korczyńska z ZSM w Warszawie.

- Konkurs prezentował wysoki poziom. Uczestnicy, którzy przyjechali z całej Polski prezentowali się w różnorodnym programie - powiedział dyrektor ZSM Piotr Piechocki. - Konkurs oraz koncert laureatów odbyły się w nowej, zmodernizowanej sali kameralnej, która spełniła oczekiwania wykonawców i słuchaczy.

Elżbieta KUBERA

Fot Elżbieta KUBERA

NZ Zdobywczyni pierwszego miejsca w grupie szóstej Karolina Pawul z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie  

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy