Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Wystawa Siudmaka

Data publikacji: 2015-10-26 12:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wystawa Siudmaka
 

Wojciech Siudmak, wybitny polski artysta, mieszkający i tworzący we Francji od 1966 roku, po raz kolejny przyjeżdża do  Szczecina. Już we wtorek, 27 października w Liceum Plastycznym przy ul. Kurkowej 1 odbędzie się wystawa jego prac, a także spotkanie z artystą. A potem...do pracy w charakterze Mistrza, który przekazuje wiedzę i umiejętności swoim następcom. Ale nie Mistrza stojącego na pomniku, tylko twórcę z krwi i kości, prowadzącego warsztaty z uczniami tej szkoły.

Odbędą się one nie po raz pierwszy, bo artysta miał już okazję prowadzić warsztaty w tej samej szkole dwa lata temu. Uznany na świecie twórca uznał, że szczecińskie Liceum Plastyczne warto wzmocnić swoim autorytetem i umiejętnościami. Mimo licznych zajęć Wojciech Siudmak znalazł czas dla szkoły, z którą od momentu pierwszych warsztatów utrzymuje dobry kontakt. To dla popularnego „ Plastyka” duże wyróżnienie.

Artysta jest czołowym reprezentantem realizmu fantastycznego. W 1961 r. rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych. Warsztat doskonalił na studiach w paryskiej Ecole des Beaux- Arts. W latach 2003-2004 w ośmiu Muzeach Narodowych w Polsce pokazano retrospektywne wystawy jego prac. Ważnym wydarzeniem artystycznym w Europie była wystawa w 2000 roku zorganizowana na wieży Eiffel'a z okazji wejścia w trzecie tysiącelecie.

Wojciech SIUDMAK ma w rodzinnym kraju mnóstwo wielbicieli, a miłośnicy powieści science-fiction "Diuna" Franka Herberta, kochają go za rysunki i obrazy, które ją ilustrują. Artysta, który jako młody chłopiec przeżył tragiczne bombardowanie Wielunia  1 września 1939 roku jest autorem « Światowego Projektu Pokoju - Wieczna Miłość », który realizuje « FUNDACJA SIUDMAK ARKANA XXI » w Poznaniu. Ten projekt jest unikalnym gestem pojednania i tolerancji skierowanym do świata, a zarazem uniwersalnym przykładem budowania porozumienia i poszukiwania pojednania.

Wiele wybitnych osobistości wyraziło podziw dla jego twórczości:

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia”.
Federico Fellini

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania”.
George Lucas

Inauguracja wystawy prac Wojciecha Siudmaka odbędzie się we wtorek, 27 października o 13.30. Wstęp wolny.

(mos)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ