środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Wystawa Siudmaka

Wystawa Siudmaka

Wystawa Siudmaka
Data publikacji: 2015-10-26 12:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 2506 33330

Wojciech Siudmak, wybitny polski artysta, mieszkający i tworzący we Francji od 1966 roku, po raz kolejny przyjeżdża do  Szczecina. Już we wtorek, 27 października w Liceum Plastycznym przy ul. Kurkowej 1 odbędzie się wystawa jego prac, a także spotkanie z artystą. A potem...do pracy w charakterze Mistrza, który przekazuje wiedzę i umiejętności swoim następcom. Ale nie Mistrza stojącego na pomniku, tylko twórcę z krwi i kości, prowadzącego warsztaty z uczniami tej szkoły.

Odbędą się one nie po raz pierwszy, bo artysta miał już okazję prowadzić warsztaty w tej samej szkole dwa lata temu. Uznany na świecie twórca uznał, że szczecińskie Liceum Plastyczne warto wzmocnić swoim autorytetem i umiejętnościami. Mimo licznych zajęć Wojciech Siudmak znalazł czas dla szkoły, z którą od momentu pierwszych warsztatów utrzymuje dobry kontakt. To dla popularnego „ Plastyka” duże wyróżnienie.

Artysta jest czołowym reprezentantem realizmu fantastycznego. W 1961 r. rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych. Warsztat doskonalił na studiach w paryskiej Ecole des Beaux- Arts. W latach 2003-2004 w ośmiu Muzeach Narodowych w Polsce pokazano retrospektywne wystawy jego prac. Ważnym wydarzeniem artystycznym w Europie była wystawa w 2000 roku zorganizowana na wieży Eiffel'a z okazji wejścia w trzecie tysiącelecie.

Wojciech SIUDMAK ma w rodzinnym kraju mnóstwo wielbicieli, a miłośnicy powieści science-fiction "Diuna" Franka Herberta, kochają go za rysunki i obrazy, które ją ilustrują. Artysta, który jako młody chłopiec przeżył tragiczne bombardowanie Wielunia  1 września 1939 roku jest autorem « Światowego Projektu Pokoju - Wieczna Miłość », który realizuje « FUNDACJA SIUDMAK ARKANA XXI » w Poznaniu. Ten projekt jest unikalnym gestem pojednania i tolerancji skierowanym do świata, a zarazem uniwersalnym przykładem budowania porozumienia i poszukiwania pojednania.

Wiele wybitnych osobistości wyraziło podziw dla jego twórczości:

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia”.
Federico Fellini

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania”.
George Lucas

Inauguracja wystawy prac Wojciecha Siudmaka odbędzie się we wtorek, 27 października o 13.30. Wstęp wolny.

(mos)

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie