Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wystawa prac znakomitych artystek. Rzeźby mamy zna każdy szczecinianin

Data publikacji: 05 kwietnia 2022 r. 19:09
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2022 r. 19:09
Wystawa prac znakomitych artystek. Rzeźby mamy zna każdy szczecinianin
Na zdjęciu: Anna Paszkiewicz i Ela Blanka. Fot. Ryszard Pakieser  

„Portret córki – portret mamy” to wspólna wystawa szczecinianek, a prywatnie mamy i córki: Anny Paszkiewicz, jednej z najważniejszych artystek w sztuce powojennego Szczecina oraz Eli Blanki, zajmującej się m.in. projektowaniem i realizacją rzeźb oraz tworzącej obiekty oparte na grafice komputerowej. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek (7 kwietnia) o godzinie 18 w szczecińskim Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1.

Na wystawie będzie można obejrzeć rzeźby autorstwa obu pań (w tym tę, która jest portretem córki, a wykonanym przez mamę), a także pokazane zostaną archiwalne rysunki i zdjęcia rzeźb Anny Paszkiewicz, które zna każdy każdy szczecinianin. Jak choćby pomników - tego stojącego przy Zamku Książąt Pomorskich, czyli Bogusława X i Anny Jagiellonki oraz Gryfa, który we wtorek został "zapakowany" na wzór opakowanych dzieł z Ukrainy, mających je w ten sposób uchronić przed zniszczeniem.

Wyjątkowymi eksponatami na wystawie są dwie makiety pomników: konkursowa z gipsu Bogusława X i Anny Jagiellonki oraz niezrealizowany, ale nagrodzony projekt pomnika Armii Krajowej (przygotowany we współpracy z Waldemarem Wojciechowskim).

- Spośród trzech makiet pomnika, który stoi przy szczecińskim zamku, pozostała tylko ta jedna. Cudem ocalała. Pozostałe spłonęły. Jedna w kawiarni "Artystycznej", a druga w osiemdziesiątych roku w budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR - mówiła Anna Paszkiewicz podczas wtorkowej (5 kwietnia) konferencji prasowej.

Wystawa miała zostać otwarta jesienią 2020 roku z okazji 80. urodzin Anny Paszkiewicz, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Powstał jednak wtedy film, który Ela Blanka zrealizowała o swojej mamie. Jak panie podkreślają, nie jest to jubileuszowa laurka, ale dialog dwóch bliskich sobie kobiet, matki i córki, ale i artystek działających w tej samej dziedzinie, blisko materii, w rzeźbie. W intymnej przestrzeni domu i ogrodu widz jest zatem świadkiem powstania portretu córki, rzeźby specjalnie przygotowanej na wystawę. Film można obejrzeć w muzeum, jak też zostanie udostępniony w mediach społecznościowych na profilach muzealnych.

Kuratorkami wystawy są: Joanna Łozowska oraz wspomniana Ela Blanka. Ekspozycja będzie czynna do 19 czerwca br. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA