Piątek, 29 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wystawa archeologiczna „Barbarzyńskie tsunami”

Data publikacji: 30 października 2017 r. 09:49
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:46
Wystawa archeologiczna „Barbarzyńskie tsunami”
Pozłacane zapinki srebrne ze skarbu odkrytego w Wielinie (powiat koszaliński). Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie  

Wystawa „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” zostanie otwarta w poniedziałek (30 października) o godz. 12 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27). Będzie ją można zwiedzać od wtorku do 7 stycznia 2018 r.

W zaproszeniu czytamy: „Kanwą wystawy są wydarzenia z dziejów Europy, wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV wieku, a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum, wtargnęły na jego obszar, (...) zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Często tworzyły na jego gruzach własne królestwa. Niektóre z tych ludów (...) wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach po Chrystusie. (...) Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich (...) są odkrywane w różnych regionach między Bałtykiem a Karpatami. Niejednokrotnie należą one do najbardziej spektakularnych znalezisk archeologicznych z obszaru Polski”.

Wystawa została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z jedenastoma muzeami polskimi. Udostępniły one zabytki z dorzecza Odry i Wisły oraz kilka znalezisk znad Morza Czarnego i Francji. Wystawa jest również efektem projektu „Maestro”, finansowanego przez Narodowego Centrum Nauki, zatytułowanego „Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą”, a realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim przez naukowców z Polski i innych krajów europejskich.

Wystawa łączy tradycyjną formę ekspozycji z nowoczesnymi technologiami prezentacji materiałów, dzięki czemu zwiedzający mogą samodzielnie poszerzać zasób informacji. Po szczecińskiej premierze będzie prezentowana do marca 2020 r. w dwunastu muzeach w Polsce, m.in. w Warszawie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Zamościu, Krakowie, Wrocławiu.

Kuratorem wystawy jest dr Bartłomiej Rogalski.

(b)

Na zdjęciu: Pozłacane zapinki srebrne ze skarbu odkrytego w Wielinie (powiat koszaliński).

Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Muzeum Narodowe w Szczecinie
2017-10-30 17:42:21
Na wszystkie wernisaże w Muzeum Narodowym w Szczecinie zawsze wstęp wolny. Zapraszamy...
Jarun
2017-10-30 12:39:01
Wstęp wolny (bezpłatny)? czy nie ? Trudno dopisać?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA